| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere ca a fost vacanta de vara, obisnuiam sa stau pana la ora 5-6dimineata la computer in fiecare noapte. Datorita unor articole citite pe internet, incepusem sa ma ingrijorez ca nu voi putea adormi, si in fiecare dimineata cand ma pregateam de culcare, imi puneam aceeasi problema:"nu pot sa dorm". In ciuda acestor ganduri, in fiecare dimineata reuseam sa am un somn odihnitor pana pe la ora 12-1 la pranz. Totul s-a schimbat cand, intr-o dimineata, inainte de culcare mi-am pus aceeasi problema, dar m-am gandit ca "tot timpul ma ingrijorez ca nu pot sa dorm, dar tot timpul reusesc. sigur voi reusi iar.". Totusi, in acea dimineata m-am chinuit aproximativ o ora sa adorm si nu am reusit(in celelalte dimineti adormeam in mai putin de 5 minute). Datorita tulburarilor de somn, am intrat intr-o stare de anxietate. Am inceput sa plang, sa tremur, mi se facuse deodata frig, si bineinteles, pierderea somnului. Intr-un final(pe la ora 8:15 dimineata) am reusit sa adorm, dupa ce am baut un ceai fierbinte(nu mai stiu din ce plante, dar sunt sigur ca nu era energizant). Totusi, dupa acel eveniment, am inceput sa ma culc la ora 10-11 sau uneori 12. Dar in fiecare zi sunt stresat ca vine seara, si nu voi putea adormi.Nu mai am chef de nimic; totul mi se pare ca ar fi mult mai simplu daca nu ar exista somnul. Ba chiar in unele seri incep sa plang.Desi in general adorm bine, la aproximativ 20-30 de minute dupa ce ma asez in pat, totusi mai am unele nopti cand nu reusesc sa adorm. De exemplu, saptamana trecuta, sambata seara, am stat cam o ora si nu am reusit sa adorm, si am inceput iar sa tremur, sa plang si sa imi fie frig. Incepusem sa ma simt mai bine, parca totul in jurul meu "prinsese iar culoare"... asta pana aseara, cand am avut aceeasi problema. Chiar si in momentul de fata stau cu stresul ca nu voi reusi sa adorm la noapte, si ca nu voi mai reusi niciodata sa adorm pana cand voi muri datorita insomniei. Cel putin pana acum a fost vacanta si ma gandeam ca daca nu voi reusi sa adorm nu va fi nimic grav ca nu am nimic important de facut maine. Dar de maine incep orele, si acum sunt stresat ca la ora 7 trebuie sa fiu in picioare si nu voi avea o experienta total neplacuta la scoala, incercand sa stau treaz pe parcursul orelor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mosule stai calm'
Eu ma culc la 3 4
Cand ma duc la tara si n-am pc`
Vai de " pusca " mea
Te inteleg
Fa multe fort
Munceste
In cazu tau fa niste ture de stadion
Sa fi obosit
Ehe o sa cazi lat pe perna nu o sa iti mai ardalaughingsa te gandesti la ce sa faci sa adormi wtf?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti un program anume si nu mai sta daca ai stat atat de mult la computer, organismului ii trebuie odihna, de fapt psihicului pentru ca altfel o sa fii obosit toata ziua si o sa te simti de parca nu ai dormit de o luna.Nu te mai gandi ca nu poti sa dormi, psihicul tau e dat peste cap, s-a obisnuit cu prostia asta dar incearca sa gandesti pozitiv pentru ca nu e asa.Si eu am trecut prin asta, stateam foarte mult la computer, chiar si acum mai stau dar am lasat-o mai moale pentru ca a inceput scoala.