| Jigokunokishi a întrebat:

Berea dauneaza grav ficatului? Spuneti-mi care bautura alcoolica dauneaza cel mai putin ficatului bauta aproape zilnic in cantitati mai mari / maricele. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu exista o bautura alcoolica care afecteaza vreun organ, asta daca este bauta in limita dozei zilnice recomandate. De obicei, 1-2 pahare de vin baute in fiecare zi, scade riscul de a inbatranii din timp, si sunt mult mai multe beneficii.

Bft!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Alcoolul dăunează întregului organism, iar dacă ficatul este suferind este interzis alcoolul cu desăvârșire.
Pa, pa.

| mont a răspuns:

Nu exista ce vrei tu, adica bautura alcoolica ce sa poti sa o bei zilnic in cantitati mari si sa nu dauneze ficatului.

| IamPharell a răspuns:

Ai putea incerca sa bei vreo 10 radler daca vrei cantitate.laughing