| BiancaMB a întrebat:

Bună ziua, cam de 3 săptămâni au început durerile în gat, ulterior am observat ca am amigdale foarte umflate. Recunosc ca am mâncat foarte multa înghețată chiar dacă știam ca am amigdalele varza, faza este ca acum mi-au apărut niște bubițe albe pe amigdale, sunt foarte mici dar vizibile.
Credeți ca este ceva foarte rău? Pot trata aceasta problema și fără a ma duc la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia strepsils de la farmacie ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bea ceai cu miere si lamîie, ca sa i ti treaca gîtul, lasă inghețata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e să discuți cu medicul de familie, să mergi să te vadă. Mai bine așa decât să fie ceva care să se agraveze. Mai ales că au apărut și acele bubițe.

| BiancaMB explică (pentru anonim_4396):

Pe net apare a fi pietre pe amigdale

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiancaMB):

Dacă sunt dinalea poate erau dinainte acolo și acum, la inflamarea amigdalelor au ieșit în evidență. Mie mi-i să nu fie cumva bubițe cu puroi, mai ales că durerea persistă de 3 săptămâni. Cea mai bună variantă e să vorbești cu medicul de familie și să îi spui exact ce ai făcut, inclusiv cum ai băut apă rece. El/ea va ști cel mai bine ce e de făcut.

| BiancaMB explică (pentru anonim_4396):

Da oricum ele sunt extrem de inflamate zici ca sunt pline cu ceva și am făcut gen gargara cu apa și sare și a ieșit o chestie galbena închis din gura urat mirositoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiancaMB):

Aiurea tare. Să îi zici neapărat și asta la MF