| PaltineanAlex a întrebat:

Care este diferenta dintre Dermatita atopica si cea de contact? Deoarece si eu am dermatita, numai nu am avut niciodata mancarimi, doar culoarea pielii este rosiatica pe maini si imi crapau si imi curgea sange. Dar de cand folosesc o crema recomandata de doctor, numai culoarea nu s-a remediat. Aceasta culoare se poate remedia sau voi ramane cu ea? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dermatita de contact este o reacție a pielii la contactul cu unele chimicale ca: nichelul, cauciucul din latex, polimeria acrilici, formaldehida si plante de tipul primula.De asemenea apare ca reacții la substanțe chimice : detergenți,dezinfectanți,acizi etc.
Dermatita atopica este legata de stres, ca si urticaria, neurodermatoza, sclerodermia, lupusul eritematos diseminat, psoriazisul, vitiligo, etc.