| Raducons a întrebat:

Bună ziua
Ce medicament este cel mai bun pentru depresie?
Cine poate sa iti recomande asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce medicament este cel mai bun pentru depresie?
ceva care sa te motiveze sa mergi inainte,pastilele nu rezolva depresia,daca ar vindeca nu ar exista sinucideri,eu recomand un stil de viata sanatos,multe fructe,legume,sport gen cardio,culturism,mici scopuri,descarcate emotional cand simti nevoia, nu e o rusine sa plangi,plansul ajuta mult desigur nu exagerat, un serial de comedie in fiecare zi, nu te gandi negativ dar nici prea pozitiv, fericirea este socializarea, calatorii dese, experiente noi, daca inveti lucruri noi etc
stiu cum e sa fi depresiv dar mereu exista solutii

| Raducons explică (pentru RAY):

Multumesc pentru idei, se vede ca ai trecut prin asa ceva.
Eu nu prea socialize pentru ca nu am prieteni si nu stiu cum as putea sa imi fac.
Stiu ca mai intai trebuie eliminate cauzele depresiei, dar mi se pare imposibil asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Raducons):

In viata trebuie si sa vrei, sa nu fi indiferent niciodata cu tine

| Raducons explică (pentru RAY):

Din pacate am facut asa ceva si acum ma plang si nu mai stiu ce sa fac.
Este invatatura de minte pentru altii.

| RAY a răspuns (pentru Raducons):

Ce anume simti? imi poti scrie in privat, sunt pasionat de acest domeniu

| RAY a răspuns:

Si asta e un adevar, dupa ejacular3 se elibereaza endrofine in creier, secretul e sa o faci mai rar ca vei simti mai multa placere

| Lioana a răspuns:

Medicamentele pentru depresie nu se dau la liber. Ai nevoie de rețetă pentru ele, deci trebuie sa mergi la psihiatru si îți va scrie el pe rețetă ce sa iei, dacă e cazul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Psihologul ityi poate recomanda asa ceva in urma unei consultatii.

| zăGhost a răspuns:

Medicul psihiatru e cel mai in masura, dar iti recomand sa vezi mai intai un psihoterapeut (care nu da pastile) fiindca e posibil sa iti revii fara antidepresive, doar prin terapie, dar depinde de severitatea depresiei si de psihoterapeutul ales.

| Kogaion a răspuns:

Cele mai bune pastile pentru depresie sunt prietenii, iesirile, ocuparea timpului. Pastilele pentru depresie iti creaza dependenta si mai mult decat atat, trebuie sa le iei la anumite ore si cand iti vei aminti ca trebuie sa iei pastila, o sa-ti aduci aminte ca ai si depresie, deci sfatul meu. lasa pastilele si treci pe comunicare.

| alinadianaaa a răspuns:

Cel mai indicat este sa consulti un medic pshiatru care te va ajuta foarte mult, iti va da un tratament corespunzator afectiunii de care suferi.In ziua de azi foarte multe persoane se confrunta cu aceasta boala(depresia), si cei mai multi nu apeleaza la specialisti deorece au asa o tema:"Ce o sa creda lumea ca sunt nebun", dar nu trebuie sa iei asa problema, cu cat o iei mai din timp cu atat mai bine pentru tine

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Medic pshiatru nu se ocupa cu asa ceva si un psiholog, iar multi nu prea se implica in asta, tu trebuie sa te ajuti in primul rand

| Raducons explică (pentru alinadianaaa):

Cum as putea incepe un astfel de tratament la psihiatru, cum gasesc unul si ce trebuie sa fac?

| alinadianaaa a răspuns (pentru RAY):

Se ocupa si medicul pshiatru pentru tratarea acestei afectiuni, nu doar pshiologul.Cei mai multi pacientii apeleaza la pshiatru deorece este mai in masura sa trateze acest tip de afectiune.Fiecare pacient are dreptul sa se prezinte la cine vrea, asa ca eu i.am dat un sfat daca vrea sa il ia in considerare e bine daca nu tot bine este.

| alinadianaaa a răspuns (pentru Raducons):

Poti sa te prezinti in orice unitate spitaliceasca unde este un pshiatru.Mergi la medicul de familie si iti iei o trimitere si apoi te prezinti la medic, acolo iti va adresa niste intrebari care va stabili stadiul in care te afli cu depresia.Iti va prescrie un tratament care te va ajuta sa depasesti aceasta afectiune.Este foarte important sa incerci sa fii mai degajat sa nu mai ai ganduri negativiste si vei reusi usor, usor sa treci peste aceasta etapa

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Exista despresie de scurta perioada si cronica de lunga durata

| Raducons explică (pentru alinadianaaa):

Multumesc,incerc sa merg la un medic.
Degajat este greu sa fii cand nu mai esti motivat si mai ai si idea ca nu mai ai sanse sa schimbi ceva.

| lilianaadelina a răspuns:

Un medic Psihiatru te poate ajuta foarte mult in cazul depresiei
sau un psiholog

| RoxanaY a răspuns:

Ceaiul de sunatoare e bun impotriva depresiei. Asta ar putea fi un remediu.
Ai mai putea, de asemenea sa ai relatii interumane.

| tannoysound a răspuns:

O cana de vin fiert in compania unui bun prieten.

| tannoysound a răspuns:

Cocalarule se scrie legat,
analfabetul lui Peste.
Invata intai sa scrii retardatul pu lii.

| Simionescu_Mihai_1990 a răspuns:

Iti recomand pastile xanax

| anamariarot a răspuns (pentru Simionescu_Mihai_1990):

Încetați să mai recomandați xanax, încetați să mai luați xanax aka alprazolam. În câțiva ani o să vă chinuiți să scăpați de el și n-o să reușiți, că dă dependență, iar de la sevraj o să aveți impresia că vă sfârșiți.