| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Ce medicamente sunt bune pentru reflux?
Am fost diagnosticata cu gastrita cronica, dischinezie biliara.
Am urmatoarele simptome: gust ciudat unoreri si alteori amar, simt ca am in gat un lichid si uneori parca are gust a voma, balonare, dureri abdominale dureri in partea dreapta sub coasta, greturi, constipatie.
Am tratament pentru 10 zile cu Nolpaza, o luna de zile debridat si ceva pentru digestie Gluten Enzymes.
De cand iau parca nu mai sunt asa balonata, dar tot simt acel lichid care il am in gat. Ce as mai putea lua?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Dicarbocalm simplu
sau, si mai bine, o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar, cu apa
oricum, citeste prospectul la dicarbocalm

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa ai răbdare și să urmezi tratamentul prescris de medic, pentru că el este responsabil de sănătatea ta. Refluxul tocmai asta înseamnă, că sucul gastric (care este acid) uneori este impins in sus, înspre gât, de-asta îl simți acolo. Așteaptă să termini tratamentul, după câteva zile este normal sa nu vezi o diferență.

| Yuoia a răspuns:

Sunt bune doar cele prescrise de medic, nu cele recomandate pe TPU!
Daca intr-adevar ai fost diagnosticata de medic, ti s-au prescris medicamentele. Ti s-a cerut sa mergi la control. Mergi si spune ca problema nu e rezolvata total si ce simptome mai ai. Iti va da ce trebuie.

| Alinailies a răspuns:

Incearca sa bei dimineata o cana cu ceai de galbenele pe stomacul gol timp de doua saptamani.
Pe mine m-a ajutat.