| Oyarzabal a întrebat:

ce parere aveti despre legea vaccinarii obligatorii atat pentru copii cat si pentru adulti? Mie sincer nu mi se pare normal sa fim toti vaccinari l-a comanda, mai ales cand in nici o tara din UE nu este obligatorie.
Exemple:
https://viitorulesteverde.wordpress.com/......-biologic/

https://www.youtube.com/watch?v=k8kkYY4Jg98

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Va salva vietile multor copii care au parinti ignoranti, care se lasa prostiti de iiotenii precum cea din linkul dat de tine. Tu iti dai seama ca cineva care citeste si crete o tampenie atat de mare, ori e bolnav psihic, ori nu a fost nici o zi in viata la scoala si nu are discernamantul necesar sa creasca un copil.

| Oyarzabal explică (pentru Brigaela):

Cu tot respectul doamna, dar eu cred ca domnul Dr. Pavel Chirila si majoritatea tarilor din UE care nu au vaccinul obligatoriu stiu mai multe decat stim noi si nu sunt prosti ca nu au introdus vaccinul obligatoriu, poate si pentru ca popoarele lor nu sunt atat de usor de manipulat precum al nostru happy.

| Brigaela a răspuns (pentru Oyarzabal):

Multe tari au vaccinarea obligatorie (nu ai verificat si acolo se minte), iar altele au populatii mai educate (si mai greu de manipulat) si, din aceasta cauza, rate inalte ale vaccinari. Exact cum spui: noi suntem mai ignoranti si mai usor de manipulat si asa am cazut victime acestei campanii impotriva vaccinarii. Daca eram mai buni la scoala, am fi fost mai greu de manipulat si atunci nu ne-am fi impotrivit vaccinarii. Manipularea este exact inversa: suntem mintiti ca vaccinarea face rau si, din cauza ca multi nu au invatat destul la scoala, nu suntem in stare sa gandim cu mintea noastra si inghitim manipularea asta, omorandu-ne copiii din prostie si lipsa de documentare. te asigur ca daca reiei cu multa atentie manualele de biologie din liceu, vei intelege de ce vaccinarea este atat de necesara si vei fi socat de modul in care ai fost prostit si manipulat de oameni fara constiinta

| Oyarzabal explică (pentru Brigaela):

Si ce dovezi aveti ca acolo se minte? Eu nu cred ca Dr Pavel Chirila minte. Aduceti o dovada ca in alte tari europene vaccinarea este obligatorie, de ce nu o faceti? Robert De Niro, stiti de ce este impotriva vaccinarii? Pentru ca fiul sau cel mic este bolnav de autism si i-a spus un doctor ca din cauza vaccinurilor a facut, iar eu nu cred ca De Niro, are doctori bolnavi mintali cum ati spus mai sus.

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Http://www.activenews.ro/......lor-132342

"Mai vreţi un exemplu? Să luăm atunci Elveţia! Asta da ţară civilizată, curată, educată, popor harnic şi disciplinat, etc. În anul 2000 a existat o epidemie de oreion care a durat 5 luni. Oficiul naţional pentru sănătate din Elveţia a trebuit să recunoască faptul că 75% dintre cei care s-au îmbolnăvit fuseseră vaccinaţi!"

" Pentru a vă răspunde la această întrebare vă dau un singur exemplu: România este cea mai vaccinată ţară contra tuberculozei şi de ani de zile este prima din coada Europei la incidenţa şi prevalenţa tuberculozei. Ţările nordice nu şi-au vacciant niciodată şi nu işi vaccinează populaţia împotiva tubercuozei. Şi nu au nici un caz de tuberculoză sau au o incidenţă foarte mică."

Despre aceste declaratii ce parere aveti?

| Brigaela a răspuns (pentru Oyarzabal):

Http://www.euro.who.int/......munization
Iata toate dovezile cerute. Gasesti pe pagina asta politica de vaccinare in toata Europa.
In urma cu vreo 30 de ani, a fost o perioada in care s-a considerat ca e posibil sa existe o legatura intre anumite vaccinuri si autism. Apoi s-a demonstrat stiintific ca copiii cu autism au modificari de comportament inca din uter si ca autismul nu are legatura cu vaccinarea. (dovada: https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/autism.html )
Robert de Niro nu este medic, el este actor, nu stiu cine ti-a spus ca ar fi medic, dar poti verifica cu usurinta (https://ro.wikipedia.org/wiki/Robert_De_Niro) ca sa vezi ca persoana care ti-a spus ca ar avea studii medicale a ras de tine

| Brigaela a răspuns (pentru Kogaion):

Active news este cunoscut ca fiind un site de manipulare a Rusiei si este recomandat, de toata lumea ca fiind doar o bataie de joc care nu ar trebui citat. NU vad nici o dovada privind Elvetia, deci este fara indoiala o minciuna.
A doua este de asemenea o minciuna, stim cu totii ca Romania este printre cele mai putin vaccinate tari di Europa impotriva tuberculozei si de aceea printre cele mai bolnave. Persoana care declara asta manipuleeaza fara rusine, amestecand un adevar (ca Romania are o incidenta mare a tuberculozei) cu o minciuna (declara ca Romania are o rata mare a vaccinarii, desi toti sti ca are cea mai mica rata a vaccinarii).
Tarile nordice isi vaccineaza populatia de tuberculoza, iti pot spune de la fata locului, am fost acolo si am vazut. Unele au renuntat la vaccinare de curand (Norvegia in 2009) fiindca vaccinarea corecta, a tuturor, a dus la eeradicarea bolii. Asta este alta minciuna, de fapt adevarul era cam asa: priviti la tarile nordice, deoarece au vaccinat corect toata populatia, au reusit sa eradicheze tuberculoza. daca am resui si noi, macar 30 de ani, sa vaccinam absolut toti copiii, dupa exemplul lor, probabil am avea aceleasi rezultate.
Dar e activenews, ce vrei, maica Rusie ne vrea prosti, manipulabili, bolnavi.

| Oyarzabal explică (pentru Brigaela):

Desigur, mi-ati oferit cele 2 site-uri oficiale ale celor care fac aceste vaccinuri, era culmea sa zica, ca nu sunt bune. Daca erati mai atenta, ati fi observat ca nu am zis ca De Niro este medic, ci ca medicii la care apeleaza el nu cred ca sunt bolnavi psihic, dar se vede cata atentie dati happy

| Brigaela a răspuns (pentru Oyarzabal):

Eu am fost foarte atenta, doar ca nu poti cita parerea cuiva care nu este emdic, ar fi o prostie prea mare. Am crezut ca ai impresia ca de Niro e medic, altfel nu inteleg de ce ai cita parerea lui, ar fi fost jignitor pentru tine sa cred ca poti cita parerea unui actor ca specialist in domeniu.
NU ti-am dat link la nici un producator de vaccinuri, fii mai atent s citeste mai cu grija

| CuriousStuff a răspuns:

A explicat Brigaela perfect cam tot ce era de explicat. E pacat ca nu putem fi toti la fel de informati si din pacate nu puteam avea toti cunostinte medicale sau o scoala in domeniu pentru a stii cum functioneaza bolile, vaccinurile si restul. Daca nu ai cunostinte medicale e de iertat faptul ca ai o parere gresita, insa ar trebui si cei care nu stiu medicina macar sa aiba grija de unde se informeaza, pentru ca in ziua de azi majoritatea site-urilor de stiri ori manipuleaza fara rusine ori pun stiri false doar ca sa atraga "clickuri".

Cat despre tuberculoza sau boala saracilor cum ii spun unii, eu zic ca nu e o surpriza ca boala asta e in floare la noi, si e nevoie de vaccin tocmai pentru a scapa de ea. Asa cum s-a scapat in alte tari de o gramada de boli pentru ca au existat campanii de vaccinare si cum la nivel mondial s-a eadicat holera, de exemplu, asa cum in Romania aproape nu mai avem boala tetanos pentru ca exista vaccin asa putem scapa si de tuberculoza si altele, insa asta inseamna, asa cum a spus Brigaela, 30 de ani in care sa ne vaccinam cu totii si in care numarul de cazuri sa scada progresiv pana la 0, pe urma nu o sa mai fie nevoie de vaccinuri.

| untu a răspuns:

De asta nu mai vor lumea vaccinuri ca s-au desteptat odata cu imbolnavirea copiilor si isi dau seama ca nu cumva se baga in vaccin si un microcip cat un bob de orez! Vedeti la GOOGLE: VERICHIP sau MONDEX SMARTCARD!

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Teorie paranoida a conspiratiei (si inca rau de tot, cu spume).

| untu a răspuns (pentru doctorandus):

Tu nu crezi asta? Eu cred ca sunt adevarate! Uitat-te aici informatia ca americanii se luau la bataie pentru implementarea unui microcip pe sub piele de la mana dreapta! elternulacum.blogspot.ro/2017/04/stire-soc-toti-americanii-vor-primi-un.htm

| Kogaion a răspuns:

Vaccinurile sunt bune in esenta lor, ajuta corpul nostru(mai ales la bebelusi) sa treaca sau sa nu faca anumite boli infectioase. Dar sincer mi se pare exagerat ca un copil de 3 ani sa aiba de facut 26 de vaccinuri. Si sincer, de cativa ani ma intreb si eu despre ce contin ele, am vazut multi oameni care spun ca contin mercur printre care Robet DeNiro si Robert F. Kennedy(nepotul lui John F.Kennedy), care este in comisia de sanatate al lui Donal Trump. Si care au realizat un documentar "Vaxxed" se numeste, care a fost interzis din cate am inteles. Ma rog, sincer nu sunt de acord cu toate vaccinurile si mai ales de cand a fost desfiintat Institutul Cantacuzino. uite si aici un documentar care vorbeste despre mercurul din vaccinuri:
https://www.youtube.com/watch?v=U7z_izM9FEQ

| Oyarzabal explică (pentru Kogaion):

Sunt multe de vorbit despre vaccinaru, mai este si acel Codex Alimentarius, care obliga ca toate alimentele sa fie modificate genetic.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Mai demult exista in vaccinuri o forma de mercur care nu e toxica, acum nu mai exista nici ala, si asta e de cativa zeci de ani deja.

E clar ca atunci cand obligi o populatie intreaga sa faca ceva o sa fie oameni care se opun, si chiar multi, e un subiect sensibil, cert e ca trebuie facute niste vaccinurile, insa nu ar trebui obligat nimeni sa le faca, o abordare mai corecta era sa informezi publicul despre avantajele si dezavantajele vaccinurilor, o campanie de informare era mult mai buna si mai bine primita de populatie, insa cu atata internet si atatia cretini care stiu ei mai bine ce e in vaccinuri decat chiar si aia care le fabrica o astfel de campanie probabil nu avea efectul dorit. Nici sa obligi nu e bine insa nici sa refuzi orice vaccin nu e bine. Toti, si cei care obliga si cei care refuza ar trebui sa fie putin mai copti la cap, sa gaseasca calea de mijloc si sa o urmeze pe aia, dupa parerea mea. Daca alegi sa iti supui copilul unor riscuri sa fii constient de acele riscuri si ce se poate intampla atat daca il vaccinezi cat si daca nu il vaccinezi. Iar daca copilul tau face boala pe care nu o facea daca era vaccinat sa fii constient ca e strict vina ta, sa ti-o asumi si eventual sa scoti bani din buzunar pentru tratament (dar asta e discutabil). Daca nu face, norocul tau, sau mai bine zis al lui.

Intr-o lume ideala toti am stii la ce sunt bune si la ce sunt rele vaccinurile si am putea alege daca preferam sa ne imunizam sau nu, insa in conditiile in care un sfert de Romania e analfabeta, si din cele 3 sferturi ramase 2 se informareaza de pe primul site care apare pe google sau de la alti oameni care s-au informat tot de pe primul site care apare pe google, atunci tind sa inclin usor balanta in favoarea legii asteia, dar doar usor.

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am o intrebare, in cazul in care aceasta lege de aproba, si anumiti copii sunt alergici la anumite vaccinuri obligatorii, ce se intampla? Pentru ca o fosta colega, a avut o sora care a murit de la un vaccin la care era alergica.

| Oyarzabal explică (pentru CuriousStuff):

Sa nu uitam faptul ca din cauza celor care dau astfel de legi, 3 sferturi din popor sunt analfabeti. Iar eu tot nu inteleg, in conditiile in care in lume tot mai multa lume se imbolnaveste decat se vindeca, de ce sa avem atata incredere in corporatiile farmaceutice?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Am combinat raspunsul la intrebare cu raspunsul pentru tine, probabil a sunat cam dur si nu vreau sa intelegi ca te-am atacat sau ca "m-am rastit" in scris la tine. A fost doar parerea mea. Si acum ca am stabilit asta:

Alergiile la vaccinuri se intalnesc extrem, extrem de rar si dupa un vaccin in general persoana vaccinata trebuie urmarita timp de cel putin cateva minute/ore pentru a vedea daca are ceva reactii. O persoana alergica la vaccin mai mult ca sigur este o persoana polialergica, cu alergii la mai multe lucruri, si asta de obicei se mosteneste, asa ca trebuie luate niste masuri daca se cunosc in familie cazuri de persoane polialergice. In rest sansele ca un copil sa moara din cauza unei alergii intr-un mediu controlat sunt aproape inexistente.
Nu stiu despre cazul acelei surori a colegei tale, insa pot sa bag mana in foc ca nu a murit din cauza unei alergii la un vaccin, probabil avea si altceva, pana nu vad niste acte medico legale nu am cum sa cred asta, dar oricum, ai dreptate, trebuie supraveghiati si un copil care se stie alergic sau da semne ca ar fi alergic sau are reactii dupa administrarea unui vaccin ar trebui scos din programul de vaccinare, insa cum ziceam, acestea sunt cazuri foarte rare.

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Chestia asta s-a intamplat acum mai bine de 20 de ani. Fata mi-a spus ca a murit din cauza unei alergii la un vaccin, acum nu stiu care a fost cauza reala.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Oyarzabal):

Asta e cu totul alta discutie.
Pe scurt, si mai demult lumea se imbolnavea aproape la fel de mult, insa murea acasa, ieseau neamurile afara si spuneau cauza decesului:
"Nu a mai avut zile."
Nu se cunosteau bolile, asta nu inseamna ca nu existau.
In plus, speranta de viata creste in continuu, fapt care duce la o populatie imbatranita si bolnava, odata cu imbatranirea, daca nu mori nu inseamna ca esti sanatos, lumea imbatraneste, insa imbatraneste si se imbolnaveste, si un om batran nu mai poate fi tratat si nu mai recupereaza dupa o boala ca unul tanar. In plus sunt si alti factori precum stress-ul si poluarea... Insa cei doi amintiti sunt cei mai importanti: Faptul ca acum se cunoaste boala care exista si acum 1000 de ani insa nu avea un nume si faptul ca avem o speranta de viata de speriat in comparatie cu ce aveau bunicii si strabunicii nostri.
Si normal ca mai multa lume se imbolnaveste decat se vindeca, pentru ca daca nu esti bolnav nu ai cum sa te vindeci... Si din cei bolnavi nu toti se vindeca si e oarecum normal, insa oricum se vindeca mult mai multi decat se vindecau acum 10-20-30 de ani, de boli care atunci erau fatale.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Cum ziceam, nu prea ai cum sa fii sigur, se poate stipula orice in momentul de fata pe baza unui eveniment petrecut acum 20 de ani, insa fara dovezi e greu de crezut orice. In plus acum 20 de ani mi-e greu sa cred ca exista o cultura medicala atat de buna, probabil i s-a facut un vaccin, fata avea si o alta boala, acea boala a rapus-o chiar in urma vaccinului si oamenii au tras concluzia ca vaccinul a fost de vina. Din pacate nu putem fi siguri pe o astfel de informatie, e posibil, nu zic ca nu e posibil sa se moara de la un vaccin si mai ales acum 20 de ani, insa acum e extrem de putin probabil, si din 10.000 de copii, chiar daca sunt cinic, mai bine mor 2 pentru ca le-ai facut vaccin decat sa moara 100 pentru ca nu le-ai facut. In medicina mereu se pun in balanta efectele pozitive si cele negative, daca cele negative sunt mai mari nu face nimeni tratamentul. De exemplu tratamentul pentru multe cancere este radioterapia, ei bine, radioterapia este o procedura care are un risc foarte mare sa produca ea un cancer, insa acel risc foarte mare e mai mic decat riscul pe care l-ar avea bolnavul sa moara daca nu ar face radioterapie, asa ca se face radioterapie chiar daca multi bolnavi scapa de un cancer cu ajutorul ei si capata un altul (insa acest al doilea e mai putin agresiv si mai usor de tratat). La fel cu orice alt medicament, majoritatea medicamentelor au efecte negative, exista medicamente care iti "repara" stomacul, dar iti strica rinichii, ei bine, acest medicament nu s-ar da daca riscul sa-ti strice rinichii ar fi mai mare decat efectele pozitive ale medicamentului.

| Oyarzabal explică (pentru CuriousStuff):

Legat de "rudele ies si spun ca nu a mai avut zile" se intampla acum mai bine de 100 de ani in tari subdezoltate. Fara sa o lungesc, de ce in ziua de azi sunt atat de multe boli infectioase precum Hepatitele, HIV/SIDA, Ebola, Zi.KA, etc. boli care au aparut acum 30-40 de ani? Si despre multe se spune ca sunt create in laboratoare. Si in cati ani crezi tu ca vor aparea terapiile care sa vindece aceste boli fara efecte secundare? Nu de alta, dar companiile farmaceutice incaseaza anual sute de miliarde de euro pentru astfel de boli, ma gandesc si eu in prostia mea, ca poate cineva nu vrea ca aceste boli sa se vindece pentru ca ar pierde miliarde de euro. Tu ce parere ai?

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Adica mai pe scurt, vii cu o boala si pleci cu alta laughing Cum a spus si mai jos, in cati ani crezi ca vor aparea leacurile pentru aceste boli? Daca vor aparea. Si crezi ca vor mai aparea virusi precum Zi.ca sau HIV?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Oyarzabal):

Nu, asta se intampla acum 10-20 de ani si inca se intampla.

Nu sunt mai multe boli si nu sunt boli noi, sunt boli descoperite recent, asta nu inseamna ca nu existau inainte sa fie descoperite, toate bolile astea exista de foarte mult timp, insa lumea nu stia de ele. Nu se punea diagnostic corect pe ele. Firmele de medicamente oricum incaseaza majoritatea banilor de la stat, din asigurari de sanatate care oricum trebuie platite, asa ca nu ne afecteaza pe noi, eu zic ca mai bine ne bucuram ca inca incearca sa descopere noi si noi medicamente mai bune pentru diferite boli. Tratamente fara efecte secundare nu o sa existe prea curand...
O boala care o sa fie creata in laborator o sa decimeze mult din populatia lumii, crede-ma ca oamenii de stiinta au puterea si cunostintele sa faca un virus care sa omoare jumatate din populatia lumii pana sa se descopere un remediu pentru el, daca s-ar vrea asta am fi fost de mult timp pa, nu mai aveam timp sa ne gandim (oare de unde a aparut virusul asta).
E adevarat ca si virusurile evolueaza si au o gramada de mutatii, sunt mult mai agresive decat acum cativa ani, dar asta e selectie naturala, nu trebuie intervenit asupra unui virus sau bacterie ca acestia sa devina din ce in ce mai rezistenti si mai puternici, natura are grija de asta fara sa o ajutam cu absolut nimic. Dar asta din nou e alta discutie. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Nu vor mai aparea, exista deja si mai mult ca sigur exista virusuri care inca nu au fost descoperite si descrise, insa asta nu inseamna ca nu exista si ca o sa apara candva, exista insa nu se stie de ele... Sau se poate la fel de bine ca un virus cunoscut si inofensiv sa sufere o mutatie (si cum am spus mai sus, nu are nevoie de ajutor, poate si singur) si sa devina cel mai periculos virus din lume, sa omoare jumatate din populatia terrei pana sa i se gaseasca un leac. Nu trebuie teorii ale conspiratiei daca vrei sa te gandesti la asta, natura singura e destul de puternica incat sa ne faca o asemenea "nefacuta". Leacuri apar foarte greu din cauza ca virusurile, cum am zis sufera o gramada de mutatii, de aceea e greu sa gasesti un leac pentru ele, e la fel ca si la cancer, pe langa ca sunt multi si de multe feluri, cu fiecare mutatie tratamentul ulterior poate fi aruncat la gunoi si trebuie altul nou. Un lucru asa de simplu precum gripa unca nu are un tratament universal, pentru ca exista cateva sute poate mii de virusi din aceeasi familie care produc gripa, si fiecare are nevoie de alt tratament... Nu stiu cand o sa apara sau daca o sa apara, insa cert e ca sunt oameni care nu dorm nopti intregi lucrand la astfel de tratamente, asa ca eu zic ca e de bine. happy

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Eu imi pastrez totusi o rezerva privind medicina, nu de alta dar, poate mi se pare mie, lumea a avansat extraordinar de mult d.p.d.v al tehnologiei, am ajuns chiar si cu acele chipuri implantate in oameni, recent am vazut ca primul transplant de cap si un miel nascut intr-un incubator. Imi e greu sa cred ca, chiar nu exista in nici un sertar leacul pentru Cancer, HIV/SIDA, etc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Primul transplant de cap o sa fie pur experimental, toata lumea (inclusiv pacientul) stie ca acel om nu o sa supravietuiasca, insa se face in scop stiintific.

E mult mai complicat decat pare la prima vedere cu Cancerul, HIV-ul si multe alte boli. Dar nu ma crede pe cuvant, sunt site-uri care explica ce e cu virusul si bolile astea si de ce sunt asa de greu de tratat, daca cineva e curios poate oricand sa citeasca si sa afle, ai nevoie de minime cunostinte de biologie pentru asta.

| Daniel9988 a răspuns:

Ba trebuie sa fim vaccinati toti la comanda.Ca medic rezident iti spun ca de tuberculoza a murit la noi in spital un bebelus.Nu apucase sa fie vaccinat.Pleaca parintii cu copilul acasa dar se intorc peste 2-3 saptamani.Bebelusul saracul intrase in stop cardio-repirator.Nu am mai avut ce sa ii facem, le-am explicat si parintilor.In urma unor teste efectuate, s-a aflat ca tatal era purtator de virus tuberculos, dar nu facuse boala deoarece era imun in urma vaccinului.Deci...Cred ca iti dai seama ca daca restul familiei nu era vaccinata, nu murea numai bebelusul, picau toti ca piesele de domino. Tuberculoza este letala chiar si in zilele noastre, daca nu o descoperi la timp nu mai ai ce sa ii faci.Mai ales bebelusii si batranii...Doamne fereste! Si de ar fi numai tuberculoza, dar trebuie sa amintesc si poliomelita, o boala care nu te omoara pana nu te face handicapat.La poliomielita vrei sa mori, dar nu te lasa.Nasoala rau.In nicio tara UE nu este obligatoriu deoarece lumea face asta de buna voie.Da nah, ce sa ii faci! La romani fara impinsul de la spate nu se poate.