| Boboc_Alexa_1997 a întrebat:

cer și eu un sfat. Am făcut arsuri solare acum 2 zile, am fost la un ștrand și m-am dat și cu crema de soare și pielea mea fiind super alba a fost cam nasol.
Am dat cu apă și oțet, ameliora pe moment.
Am folosit acum clăbuci de la săpunul solid mă ajuta cat de cat.
Întrebarea mea este de ce am pielea de pe piept și umeri umflata și cu ce pot remedia usturimile mai rapid?
Rog seriozitate pentru că oricui i se poate întâmpla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu te-ai dat cu crema suficienta si ai stat si la orele nepotrivite cand sunt radiatiile foarte mari si in loc sa te faci si tu cu
un bronz frumos te-ai ars...
Foloseste o crema de calitate nu din piata la 5 lei, gasesti creme bune si la 15-20 lei in DM.
Cantitatea corecta e de 30ml adica 3linguri pentru corp aplicata la 2 ore.
Ia si cumpara gel de aloe vera si un spray pentru arsuri.
Nu te mai expune la soare deocamdata.
Lasa iaurtu si otetu pentru anii 1640.

| Boboc_Alexa_1997 explică (pentru alina2k18):

Am folosit destul de multa crema solară dar având și pielea mai sensibilă nu am avut noroc ce crema îmi recomandați

| alina2k18 a răspuns (pentru Boboc_Alexa_1997):

Daca iti place textura gen spray cauta-le pe astea, au pret bun.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......nt-p341356
https://comenzi.farmaciatei.ro/......nt-p336442
Daca ai buget sa dai 50 lei ia-l pe asta https://comenzi.farmaciatei.ro/......hy-p344934
E tot pentru copii daca tot ai pielea asa sensibila.

| csabacsaba20 a răspuns (pentru alina2k18):

Si dupa ce trece durerea, pielea incepe sa se cojeasca. La mine s-a cojit un pic pe fata dar a ramas o pata si se vede foarte urat. Pata se vede roz si restul pielii cum a fost arsa brun-maro. O sa ramana asa pata pe viata sau o sa se vindece si o sa arate pielea uniform di nou?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Exista in magazine crema calmanta dupa plaja. Poti sa folosesti si iaurt daca nu poti ajunge rapid sa iti cumperi crema. Fiind ca pielea ta este alba, trebuie sa folosesti crema cu spf 50 pe care sa o reaplici dupa aceea, pentru ca nici o crema nu te protejeaza daca o aplici o singura data. Deasemenea, sa nu faci dus fierbinte pana nu iti trec arsurile.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Eu știam e bine să dai cu lapte prins, nu știu sincer să ți dau exemple de "tratamente", încearcă la farmacie, poate îți dă un unguent sau un ulei de corp.
Iar reritor la întrebarea de ce pielea de pe piept si de pe umeri este umflată? Păi probabil acolo te a bătut soarele mai tare, poate si din cauza costumului de baie. Sau probabil acolo este pielea mai sensibilă, de obicei pe toata lumea o prinde soarele mai puternic in acea zona, nu stiu daca e vreo explicație logică, habar nu am.
Baftă și multă sănătate ♡

| Boboc_Alexa_1997 explică (pentru Mariarobertina300000000):

Mulțumesc pentru sfat

| aneliram a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Si eu stiu ca este bun iaurtul.