| Vivilica a întrebat:

Bună ziua! Cine ma poate ajuta cu un sfat,va rog! De mai mult timp am o bătaie la picior la degetul mic,ma doare rău când ma încalț în aproape orice dar mai mult la pantofi. Cum as putea scapa de ea? Este fff dureros, va rog sa ma ajutați c-un sfat măcar sau un remediu! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună esti fată ce varsta ai? Pune pe deget leucoplast urgo pentru bătături, gasesti la farmacie.

| Vivilica explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce contează vârsta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vivilica):

Daca nu vrei sa spui este treaba ta.

| RxTx a răspuns:

Nu o sparge
Dai cu putin spirt sa nu se infecteze si stai 2 saptămâni fara sa spagi basica si o sa se retraga singura.

In rest exista posibilitatea sa o sargi sa se infecteze sa faci rana si sa nu rezolvi nimic.
Alta rezovare romaneasca e sa tai pantoful acolo unde te roade si sa te duci in continuare la munca in Anglia

Eu cred ca esti in Anglia si te obliga sa poroti pantofi dinastia cu tabla pe talpa si in varf

Eu am facut batatura prste rana peste batatura si mi-a sangerat timp de 4 luni si pana laurma rana peste rană
Am reusit sa se tabaceasca pielea
Si pana la urma unde faci batatura de mai multe ori in mai multe zile la rand stand in picioare
Acolo se va ingrosa pielea si se va face asa de tare ca si unghia de tare
Si gata oeste primrle 4 luni de tortura te obisnuiesti si ee batatoreste carnea pielea se face tare si asta e ii dai in continuare

Dar cine mai castoga 100 lire / ca si tine

| Vivilica explică (pentru RxTx):

Ai vorbit degeaba!

| Violleta2022 a răspuns:

Treci direct la sandale!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Leucoplast. Pantofi ortopedici.

| VoidEternal a răspuns:

Stai cat mai mult desculta iar cand esti incaltata poarta incaltaminte cat mai larga, eventual care iti permite sa iti pui si asa ceva:
https://www.emag.ro/......D9LWNNMBM/

| VoidEternal a răspuns:

Se poate ajunge inclusiv la chirurg cu bataturile, asa ca trateaz-o cu seriozitate. Eu am avut una in calcai care nu a trecut decat cu bisturiul.

| Yuoia a răspuns:

Ai o bataie? Mamă, ce bataie ti-as da eu tie pana inveti limba romana!
Bataturile la degete se formeaza de la incaltamintea nepotrivita piciorului. Tu iei pantofi prea ingusti fata de cum e piciorul tau.
Presupun ca nu ai besica. Dar e rana deschisa.
Pui plasture cu rivanol pana se inchide rana. Apoi, cauta-ti incaltaminte potrivita. Sa nu te stranga, sa nu te roada.

| Vivilica explică (pentru Yuoia):

Limba romana..hahaha,tu o știi? Telefonul mai scrie și aiurea! Dar nu judeca un om după asta! Dar na...ce sa le ceri unora?!

| Yuoia a răspuns (pentru Vivilica):

Telefonul ala e mai destept ca tine? El scrie in locul tau? Inseamna ca tu nu stii sa scrii si nu stii unde greseste. Dar, na...

| Vivilica explică (pentru Yuoia):

Bine dna profesoară! Dacă tu ai telefon cu butoane de unde sa stii de autocorector! Poate tu scrii bine dar el o ia greșit, nu ți s-a întâmplat? Doamna atotstiutoare! Pfff

| Mopmop a răspuns:

Daca ai safety boots pune in varf pe partea degetului mic ceva vata sau o bucata mica de material.
Plasture pe deget.
Nu cumpara bocanci sunt si gen adidasi, astia sunt mai usori, flexibili si piciorul respira mai usor.

| Jessica1235 a răspuns:

Încearcă să ți piciorul cât mai lejer, adică fără șosete. Iar când trebuie să te încalți pune un leocoplast ca să acoperi zona.