| Mihai123211 a întrebat:

cred ca am intrat in depresie sad, la ce medic ar trebui sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Psiholog sau daca e de rau, psihiatru.

| Donsavas a răspuns:

Este un singur medic specialist în sănătate mintală și acela este psihiatrul. Psihologul nu este medic, este doar consilier. Nu contează la care mergi mai întâi ci conteaza sa începi de undeva. Pentru sănătatea ta, trebuie sa lupți până la capăt!

| Yurisa a răspuns (pentru Donsavas):

Psihologia (din limba greacă: ψυχή psyché = suflet, λόγος logos = știință) este știința exacta a minții si comportamentului uman. "Astfel, psihologia este studiul funcțiilor si proceselor mentale, a experiențelor interioare și subiective - precum gandurile, emoțiile, conștiința, motivarea, percepția altora și personalitatea."
Psihologul nu este consilier, este mai mult de atat. Psihologul se ocupa cu depresia, anxietatea, etc. Cand vorbim de psihiatru deja vorbim de boli mintale grave de ordin neurologic

| Donsavas a răspuns (pentru Yurisa):

Neurologia se ocupa de bolile cele mai grave ale creierului cat si de funcțiile si structura sa. Psihiatria este ramura medicinii ca si neurologia dar care se raportează la creier prin intermediul analizei psihicului. Depresia si anxietatea sunt boli psihice. Prevenirea, tratarea sau vindecarea lor necesita interventie psihiatrica.

| Yurisa a răspuns (pentru Donsavas):

Am avut anxietate destul de gravă, în sensul că aveam parestezie facială când se activa. Am fost la psiholog si dupa nu am mai avut nimic. Psihiatrul nu e imperios necesar

| Donsavas a răspuns (pentru Yurisa):

Anxietatea e o boala si cel ce o are sufera cum suferi de orice alta boala până te tratezi. Nu poti sta fără medicatie fiindca doare. Dacă nu ai fost la medic, nu ai avut anxietate! Diagnosticul se pune doar de medic. Faptul că ai fost la psiholog nu inseamna ca ai suferit de anxietate. Multi merg la fizioterapie sau la psiholog și nu sunt bolnavi dar nu oricine merge la psihiatru sau spre exemplu, la un chirurg specializat în ortopedie decat un om bolnav care chiar are nevoie de medicamente sau operație pentru a duce o viață normală. Cu alte cuvinte, una este sa ai nevoie de un consilier pentru probleme rezolvabile si alta e sa ai depresie de ceva timp si sa nu poti continua fără tratament.

| Yurisa a răspuns (pentru Donsavas):

Daca nu ai fost sau nu ai trecut prin asta nu poti sa afirmi niste lucruri pe car ele stii din citite, serios. Nu a fost nevoie de medic, nu am spus la nimeni, am cautat sursa problemei si le-am rezolvat singura. Singurul medicament pe care l-am luat a fost alprazolam pe car emi l-a dat o ruda care lucreaza in domeniu.

| inflicted a răspuns (pentru Yurisa):

Exista multe tipuri de anxietate, nu toate se trateaza asa. Cred ca tu ai avut un eveniment care te-a marcat si ti-a luat mai mult sa treci peste el.

| Donsavas a răspuns (pentru Yurisa):

Ai luat un anxiolitic. Totusi, nu te poti autodiagnostica singura si nici n ar fi bine sa riști tratandu te cum crezi sau evitând tratamentul. O boala e o boala si necesita tratament. Nu compari o frica obișnuită cu una ce s-a produs în urma unei traume. Las o sa meargă la medic până nu i este afectat discernămîntul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresionist

| wpetterssone a răspuns:

La psiholog sau la psihiatru poți să mergi. Cel mai bine ar fi să mergi cu unul din părinți sau tutori, dacă ești minor.

| varsanofie a răspuns:

Poți consulta un prieten, un preot, un psiholog, sau te poți duce la un psihiatru pentu un tratament.

| ViolaTM a răspuns:

Important este să îţi pui mereu mintea în ceva. Am depresie. Sunr maniaco-depresiva
Nu sta mult în casă. Găseşte-ţi măcar un curs, un seminar, un sport, un animal de companie, prietenii noi.