| NiculaiMarianTraian a întrebat:

cum pot scapa de diaree? Am de o saptamana, iau pastile furazolidon, eubiotic, imodium dupa cum mi-a zis medicul si tot procesul e foarte lent. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se mananca doar: orez fiert cu morcov sau supa de zarzavat, paine prajita sau pesmet si se bea apa plata si ceai de menta cu sunataore, pentru cateva zile.
Nu se bea nimic altceva, laptele, sucurile si banzeturile sunt total interzise ca produc mucus si mai muat diaree.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și neolux și o zi de nemâncare.

| Frank51 a răspuns:

Ciocolata, banane, orez, branza, oua fierte, legume fierte.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic din nou, diaree timp de o saptamana nu e deloc ok.
Regim tii?

| MadRaven a răspuns:

În primul rând: mai știi ce ai mâncat în zilele dinainte de a avea diaree? Evită complet alimentele alea (dacă nu știi exact ce mâncare a cauzat problema).
În al doilea rând: medicamente ai luat, dar de mâncat ce mănânci? Evită lactatele, mâncarea grasă și mai ales cafeaua și orice băuturi cu cafeină. Iar în privința mâncării recomandate: bananele, orezul, pâinea și merele sunt cel mai mult recomandate. La mine funcționează de fiecare dată și terciul de ovăz.
Asta bănuind că nu ai vreo toxiinfecție alimentară care să provoace diareea, pentru că în cazul ăsta trebuie să înduri diareea câteva zile până trece.
Improtant e să te hidratezi corespunzători. Diaree excesivăpierdere excesivă de apă, e foarte ușor să ajungi la deshidratare când ai diaree mai multe zile la rând.

| Speranta12 a răspuns:

Nu mai bea cola, fanta, energizante, alcool, nu mai manca fructe zemoase. Mananca paine prajita cu supa de pui, mar cu bisuite, sandvisuri, si alte mancaruri usoare si care nu sunt prea zemoase

| Hannah06 a răspuns:

Mergi la medic sa iti schimbe tratamentul.