| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua...
Data trecută când mi-a venit menstruaţia a întârziat 1 luna şi când a venit a curs foarte puţin şi a trecut foarte repede :-s.
E ceva grav?
P.S. : Prima dată mi-a venit anul trecut, ianuarie. :-s sunt virgină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La inceput e normal sa iti vina aiurea, o sa se regleze cu timpul

| FadetoBlack a răspuns:

Bună!
Din moment ce încă nu ai 2 ani de la prima menstruaţie, e normal să ai delegrări, poate şi după cei 2 ani, încă nu o să-ţi fie regulat!
Numai bine!

| Madut a răspuns:

Se mai intampla sa intarzie. Poate ai umblat mai dezbracata si ai racit, tu nu simti acum pentru ca esti la inceput dar dupa trecerea timpului o sa ai dureri.
P.S. nu ai de ce sa iti faci griji se mai intampla. Poate sa-ti vina si de 2 ori in aceiasi luna. Ex: la inceputu lunii si la sfarsitu lunii. Normal menstruatia vine dupa 28 de zile.

| dyabolic a răspuns:

Stai linistita, grav nu are ce sa fie, daca esti virgina nu ai cum sa ai boli cu transmitere sexuala sau infectii, de sarcina nici nu poate fi vorba. Este posibil sa fie o raceala. Mergi la medicul ginecolog cu mama ta, ii spui medicului ca esti virgina iar el va sti exact ce sa te intrebe ca sa afle ce ai. Daca iti este rusine incearca sa mergi la o doctora ginecolog ( femeie) asa te vei simti mai confortabil. Dar inainte spune-i mamei tale, nu ar trebui sa-ti fie teama sau rusine de ea. Este femeie si a trecut si ea prin asemenea lucruri.