| Claude1090 a întrebat:

Bună ziua..de 4 zile...de când am avut atacuri de panică repetate...am următoarele simptome: Amețeală,neputinta,senzația că respir greu,dureri in piept,palpitații, bătăi rapide și dureroase ale inimii..nu am pofta de mâncare..nu pot să mă ridic că am senzația de leșin..si teama că mor,noaptea dorm,puțin in ultima vreme,am senzatii ciudate de la inima,imi țiuie urechile, aud sunete ciudate de la inimă,am picioarele amortite,fără putere in tot corpul,frică mai mereu,nu ma pot calma, nici simtptomele acestea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La medic cu tine

| MihaelaDart a răspuns:

Un psihoterapeut te poate ajuta sa te vindeci de atacurile de panică ori autosugestia. Desi din ceea ce știu pentru a avea un efect mai rapid pe baza de tratament medicamentos se poate trata. Soțul meu are așa ceva și i s-au prescris medicamente de medicul care îl are sub supraveghere. Eu le-am trecut cu ajutorul autosugestiei.

| Claude1090 explică (pentru MihaelaDart):

O să mă duc urgent! Am nevoie de ajutor medical intr-un fel..fiind că mă tot chinuii de 2 săptămâni cu situatiile astea extrem de puternice pentru mine oricât ar spune altii

| MihaelaDart a răspuns (pentru Claude1090):

Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am uitat, văd că tot suferi de cam 2 ani. Încearcă cu ceai calmant.

| Jeri a răspuns:

Salut frate, asta nu e mare lucru fata de ce am patit eu acum 2 ani, gandeste-te ca eu ramanean singur in casa deoarece parintii mei "mergeau" la munca pe la ora 3 noaptea, eu am avut atacuri de panica din cauza frici.
Cand inchideam ochii sinteam ca imi plezneste inima si trebuia sa strang ceva in mana sau sa imi misc maine, altfel sinteam ca fac infarct.
Acuma vine partea nasola: Eu cand incercam sa dorm, adormeam putin si dintr-o data m-am trezit cu o stare de amorteala si imi batea inima foarte repede, era ceva gen zici ca "m-o lovit un tren".
Uneori m-am trezit si miscam doar ochii, dar eu nu puteam sa ma misc pentru 10 secunde, era groaznic.
Aveam toate simptomele tale, dar cateva erau mai rele.
Dar totusi crede-ma iti trece, chiar daca e destul de greu. Cu timpul o sa te obisnuiesti & incearca sa iti aduni toate puterea ta si sa spui "Stai asa, eu de ce sa m.a tem de moarte, frica, pana la urma eu imi controlez corpul asta, toti oameni se distreaza doar eu nu? Am un viitor, trebuie sa mi-l traiesc, nu sa plang!
Sper ca te-am ajutat, daca vrei sa-ti mai spun experiente, iti raspund?

| Claude1090 explică (pentru Jeri):

Dacă vrei mai spune-mi! Ideea e că abia mă mișc is amețit, neputincios, imi e rau, simt că mă doare in piept (cred că am ceva la inimă) fiind că respir greu..si nu e de ajuns...
Cchiar nu știu ce să mai iau, nu aveam nimic acum câteva zile, in afara faptului că făceam și fac atacuri de panică..imi e frică.Ce să fac? Să iau.că nu am putere de nimic

| LinaCaro a răspuns:

Verifica daca nu ai anemie