| Daniela23334 a întrebat:

Buna ziua! De cateva zile cand imi apas sfarcurile ma dor dar pe langa este totul ok si nu s-a schimbat nici culoarea mameloanelor, nimic. Nu am ovulatie deci nu pot ramane insarcinata, de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ovulatia nu are nimic de aface cu culoarea mameloanelor!
Eu cred ca dai prea mult importanta lucurilor care nu ti se intampla.
Daca ai ciclu menstrual atunci ai si ovulatie, ca astea depind una de cealalta, nu de culoare mameloanelor.

Iar sarcina se poate produce numai daca ai sex neprotejat.
In cazul tau, pentru ca ai ovar polichistic, ovulatia se poate produce oricand, deci protectie la sex este obligatorie, la absolut fiecare partida sexuala.

Ca sa fii din nou sanatoasa si sa dispara chisturile de pe ovare ti-as recomanda sa-ti schimbi hrana zilnica, fiindca aceea iti produce chisturi ovariene, tumori si schimbari ciclice.
FARA: prajeli, tocaturi si afumaturi, salamuri, carnati si chiftele, nimic prajit sau de cumparat in pachet, fara snaksuri, chipsuri sau sosuri de cumparat.

Numai mancare gatita in casa, cu carne proaspata (pui, porc, vita, peste, curcan) si restul legume proaspete, de toate culorile, ca sa poti lua toate vitaminele si mineralele din ele.

Ani de zile cu mancare de calitate proasta au declansat cantitati mari de estrogeni care au dus la formarea chisturilor.
Daca doresti sa devii din nou sanatoasa, ai nevoie de HRANA sanatoasa zilnic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce sani mici ai.

| Sorinelz1 a răspuns:

Du-te la medic, pentru siguranță.

Fa un control clasic odată pe an, poți preveni cancerul la sâni și altele.

Sunt baiat, nu ma pricep la ce întrebi.

Dar te îndemn, și o sa te ajute, fii educata în ce privește vizitele la doctor.

Pace.