| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a întrebat:

De câteva zile mă macină ceva,o stare nașpa a organismului meu,aveam stari de amețeală,imi era frică si nu stiam de ce, pur si simplu mă simteam slăbit si câteva ore bune de somn.

Tot odată astăzi am fost la cardiologie si am observat că am o problemă la inimă, ar fi vorba despre o hipertensiune.
M-au intrebat dacă am avut sau am pe cineva care o mostenit asemenea problemă, le-am zis ca nu stiu până am sunat-o pe mama si mi-a zis ca si unchiu' meu fiind fratele mamei suferă de aceeasi problemă.
Mi-au dat un tratament, plus un tensiometru lansat pe bratul drept in timp de 24H sa masoare singur din 30/30 minute.
La spital mi-o masurat tensiunea si pe mana stanga am avut-o 130+ plus pe mana dreapta 143.
Bine acum nici eu nu am dus-o rau cu mâncarea de cand m-am angajat intr-un domeniu bun financiar...
Coresterolul total il am de 159, 2.
Trigliceridele le am de 200, 4.
Si trombocitele le am de 405.000.
Ce ar fi trebuit sa fac in aceste situatii si va rog frumos sa-mi spuneti daca hipertensiunea este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu e asa grava hipertensiunea ta mai ales daca esti tanar, daca mentii o greutate adecvata, alimentatie echilibrata si nu esti sedentar.
Sunt cam marisoare trigliceridele, lasa grasimilewinking [ carne f grasa, prajeli, branzeturi f grase, cascaval, dulciuri f concentrate cu grasimi trans ] si consuma legume [ salate, sote, ciorbite de legume, mancaruri] de orice fel, peste slab, carne slaba ca un piept de pui, o friptura de vita fara grasime, cantitati moderate -20g/zi- de nuci-seminte crude : caju, migdale + fructe proaspete.
Apa suficienta si 8 ore de somn pe zi.
Cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e gravă atâta timp cât o ții sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui tu, e vorba de anxietate.

| Vikings1996 a răspuns:

Hipertensiunea nu este ceva iesit din comun, incearca sa faci sport, mananca sanatos si cel mai important (parerea mea) nu te informa de pe internet ca o sa ajungi sa iti dai tot felul de diagnostice eronate care iti fac mai mult rau.
Tensiune se tine sub control cu ajutorul medicamentelor prescrise de medic pe langa asta poti sa iei si ceva ulei de peste si ceai de urzica pentru a reduce tensiunea arteriala.
Evita cafeaua, zaharul pe cat poti si in special energizantele

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru Vikings1996):

Am 20 ani, si cica aceasta problema am mostenit-o de la unchiul meu fiind fratele mamei
Si el o are de ceva ani buni si pe mine tocmai acum m-a luat
Am fumat timp de un an si 2 luni si totodata m-am lasat acum o luna, sincer sa fiu frica a fost ceea care m-a ambitionat de a ma lasa de acest viciu.
Si acum mai am ceva ganduri negre ca ma poate lua oricand o stare de ameteala sau respiratie tot mai grea, dar nu acum 1 saptamana cand nici nu stiam sa ma controlez...
Astazi spre exemplu dupa ce am plecat de la cardiologie m-am plimbat pe afara de unul singur pentru ca din pacate totii prietenii mei sunt fumatori si chiar nu mai suport acel miros fum de tigara...
Acum mda incep sa mananc mai multe legume, salate in principu fara sare...mai multe fructe banane...
Si de saptamana viitoare o sa incep a ma pune pe alergat fiindca nu numai coresterol am, dar am si ceva burtica si ar fi totusi ok sa o da jos...