| Laurentiu_Calin_1994 a întrebat:

de cateva zile ma simt tare ciudat, am sa o iau treptat cu toate simptomele pe care le simt:
Ziua 1. Am iesit in curtea casei bine sanatos nu aveam nimic ca sa imi spal masina, eu capos vazand un pic de soare m-am imbracat mai subtire si uneori mi se cam dezgolea spatele, seara insa am inceput sa fac febra undeva la 37.6 maxim.

Ziua 2. Febra persista, am dat-o cu paracetamol sa o mai scad insa acum a aparut si o usoara tuse asa rara, in a doua zi febra a urcat la un momentdat la 38.2 undeva pe acolo.

Ziua 3. Din ziua 3 nu mai am pofta de mancare, am stat o zi intreaga doar cu apa si ceai, organismul nu imi cere mancare, nu simt niciun mat sa chioraie de foame, febra e tot acolo insa sub 38, din ziua 3 mai spre seara apar si durerile de cap, la ceafa si in varful capului, mai ales cand tuseam parca imi luam un topor in cap.

Ziua 4. Ei bine aici m-am trezit din somn cu frisoane grozave pe care nu le puteam stapani si am sunat la ambulanta, pana a venit ambulanta mi-au trecut frisoanele insa in timp ce imi lua tensiunea mi s-a schimbat culoarea la fata, am transpirat dintr-o data si am vazut doar puricei peste tot, trec 5-10 min vreau o gura de apa, ok, imi revin, merg la spital imi face o radiografie la plamani, totul ok, imi da reteta si ma trimite acasa. In ziua 4 spre seara incepe sa imi chioraie ceva in spre plamanul drept de fiecare data cand trag aer in mine in cazul meu mai sus cu vreo 7cm de buric spre dreapta la capatul coastelor dedesubt, la fel febra e la locul ei 37.5 cam asa sta, tusea e si ea cu mine dar rara si la fel si durerea de cap, durerea de cap o simt in mai multe feluri da doar in zonele spuse mai sus.

Ziua 5 (adica astazi). Abia ce m-am trezit dar cand m-am trezit si am tras primul aer in mine acolo unde ziceam ca ma chioraie cand trag aer in mine un junghi groaznic parca m-a prins cineva cu mana de un organ, dupa cateva repetari respiratorii durerea a trecut insa acel chiorait este un pic mai mare si uneori simt cate o intepatura in mai multe zone a plamanului stang cand respir, nu tot timpul si nu sunt severe, acum vreau sa stiu daca a mai avut cineva aceate simptome si daca da sa imi spuna daca trebuie sa ma intorc la spital sau nu!

Va multumesc cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tian44 a răspuns:

In aceasta perioada miscarea necesara corpului e deficitara. tu probabil ai experimentat asta. in prima zi a fost ceva complet normal nu era nevoie sa te panichezi.
In ziua 2 ai inceput sa te ingrijorezi, iar asta ti-a afectat organismul, ideea e ca in pandemia asta fiecare ne-am schimbat stilul de viata, iar asta te-a afectat.
Ziua 3 a fost un raspuns imun la febra din partea organismului, trebuia sa-l las sa-si faca treaba si sa nu te stresezi, febra apare cand creierul (hipotalamusul) realizeaza ca sistemul imun nu mai are sanse sa castige "lupta" cu lucrul care te-a afectat si apeleaza la ceva mai tare sa zic asa, o incalzire fortata a corpului prin care omoara tot ce prinde happy
In ziua 4, te-ai panicat tare ceea ce ti-a facut rau, probabil te-ai calmat cand ai mers acasa si a fost mai bine. ti-a scazut febra pentru ca organismul a castigat "lupta" iar tu nu mai esti asa panicat.
In ziua 5, in aceste zile tot organismul tau a functionat gresit, o sa fie efecte secundare care o sa treaca daca te calmezi si mananci usor (fara carne as zice eu) si putin.
Sanatatea e cea mai importanta si sa te stresezi ca ai ceva boala sau vreo problema e cel mai rau lucru happy Sanatate!

| suntserios a răspuns (pentru Tian44):

Tu esti foarte periculos cu sfaturile de sanatate. Abtine te daca nu stii ce sa zici. In plin pandemie de covid, omul are mai toate simptomele, nu zic ca este sau nu, dar tu ii spui ca e normal sa faca febra si sa manance fara carne ca ii trece?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sunat la salvare, atat de rau iti era, si tu intrebi pe forumuri? Pai medicul ala de la salvare ce ti a zis?

| Laurentiu_Calin_1994 explică (pentru suntserios):

Mi-a facut doar o radiografie la plamani a constatat ca nu e nimic in neregula mi-a dat o reteta cu niste pastile pentru imunitate si ceva paracetamol si m-a trimis acasa, am cerut test si mi-a zis ca nu e cazul.

| Wr3nch a răspuns:

Nu am mai trecut prin aceste simptome dar nu strica inca un consult. Din ce descrii tu se poate sa fi facut o bronsita sau ceva dar ideal e sa vorbesti cu un medic.

| Catrice a răspuns:

E Covid.