| Lidya1234 a întrebat:

De cativa ani am o problema cu tenul...Imi apar pe obraji niste puncte albe in piele. Nu stiu cum sa le numesc. Stiu doar ca sunt ca cele milia, doar ca in zona ochilor, nu am deloc si nici n-am avut. Am perioade cand sunt mai multe, poate chiar foarte multe si perioade cand sunt mai putine. De exemplu, anul trecut dupa ce m-am intors de la mare aveam tenul aproape perfect. Am tenul mixt si ma feresc de toate produsele care contin uleiuri. Vreau sa mentionez faptul ca de cand am inceput sa am aceasta problema (de cand am inceput sa am foarte multe pe fata) folosesc peeling-uri chimice, produse cu AHA si BHA, tocmai pentru ca m-am informat cat am putut de bine despre ele. Cu toate acestea, inca n-am scapat de ele si sunt extrem de suparatoare, dispar greu, daca incerci sa le spargi, nu reusesti sau se transforma in cosuri/rani. Problema mea e ca nu prea am gasit multe informatii si nu stiu care ar putea fi cauza. Vreau sa va intreb daca v-ati confruntat cu asa ceva si stiti care a fost cauza la dumneavostra. Recent, am gasit o informatie cum ca ingredientul, dimethicone, care este des intalnit in produse, in spf-uri, ar putea declansa aceste comedoane. Stiu ca trebuie sa merg la dermatolog si o sa merg cand o sa am posibilitatea. Va rog sa nu insistati pe acest lucru si sa imi raspundeti doar daca v-ati confruntat cu asa ceva, cauza si ce ati facut. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexandraAlle08 a răspuns:

Intra pe grupul de Facebook The Ordinary-ro sau ceva de genul, acolo gasesti multe informatii