| SebySebi a întrebat:

Bună ziua, de curând am făcut un RMN- cu următorul-Rezultat

Examenul RM nativ al fosei posterioare și regiunii supratentoriale evidențiază multiple leziuni infracentrimetrice hipersemnal T2 și FLAIR, fără restricție de difuzie, situate în substanța albă periventriculară și în centrul semioval, bilateral, cu aspect relativ simetric-leziuni demielinizante. Unele sunt dispuse perpedincular pe axul lung al ventriculilor laterali.
Moderată dilatație simetrică a ventriculilor laterali, inactivă- mai probabil congenital.

Rog seriozitate. Aș dori părerea unui neurolog, sau a unui specialist. Vă mulțumesc mult anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Sincer, daca faci RMN in pretul inclus e si interpretarea de catre un specialist care toata ziua numai pe RMN-uri se uita, ai primit si asta? daca nu, eu stiu ca ai dreptul

| SebySebi explică (pentru ziftode):

Nu, n-am stiut.Am primit doar rezultatul, fără alte explicații...am fost cu el la un neurolog, dar a zis că nu e sigur.Că poate fi scleroză multiplă.A zis că nu se știe evoluția leziunilor în timp. Acum caut alt neurolog.Multumesc

| ziftode a răspuns (pentru SebySebi):

Inteleg, atunci tu chiar ai nevoie de un specialist foarte bun, iti doresc success sa gasesti aici!

| SebySebi explică (pentru ziftode):

Multumesc frumos.Am zis că poate a mai întâlnit cineva pe aici așa un rezultat. O seară plăcută!