| Zazy a întrebat:

De curand mi-au iesit pe maini niste pete rosii, zona aceea a pielii este aspra. Nu ma mananca, insa ma mai ustura cateodata cand ma spal pe maini de exemplu.
Am fost la farmacie, iar farmacista mi-a spus ca ar putea fi ciuperci. Mi-a dat un unguent si m-am dat cu el 2 zile.
Am mai avut aceste pete in vara, si la fel, m-am dat cu acel unguent pentru ciuperci si mi-a trecut, dar mi-au aparut din nou.
Ce credeti ca ar fi dupa parerea voastra? Ati avut vreodata asa ceva? E a doua oara cand imi revin aceste pete, si e foarte neplacut.
Am uitat sa mentionez: petele sunt foarte mari, imi ocupa (sa zic asa) toata mana, de fapt toata mana mea e aspra.
Mi-e foarte frica sa nu fie ceva, va rog, daca stiti ce ar putea fi. spuneti-mi. Nu am consultat doctorul de familie, astept sa treaca. Daca revin a 3-a oara probabil chiar ma voi duce.
Multumesc pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă este foarte importantă opinia medicului el te consultă, si i ti face analize poate fi o alergie la ceva, poate de la ficat sa ai petele acelea, fă o cură de detoxifiere bea niste ceaiuri, maninca multe fructe, lasa carnea, grasimile ouăle, maionezele si alte lucruri specifice perioadei in care ne aflăm, ce vârstă ai? Multumesc, si multă sănătate.

| Zazy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu, stiu.
Stiu ca e importanta opinia medicului.Si probabil chiar o sa merg... dar nu am cum zilele astea, toti sunt in concediu.
am zis ca deja ma dau cu o crema specifica problemei mele. si imi trece daca ma dau cu ea, e foarte buna (se numeste Biafol) dar se reintorc. Probabil cum ai zis si tu... e o alergie si sper sa fie o alergie, nu altceva.
Am 14 ani! Multumesc, la fel iti doresc (sanatate).

| Zazy explică (pentru vocea):

Multumesc, insa petele mele sunt roșii. Mari, roșii și aspre.

| Niklauss a răspuns:

Ai incercat sa folosesti crema de galbenele.
In orice caz mergi la un doctor.

| Zazy explică (pentru Niklauss):

Am creme de galbenele, dar nu m-am gandit sa ma dau cu ea.
am deja o crema, si e buna, caci imi trec petele peste cateva zile dar se reintorc si de aceea as vrea sa stiu ce este.