| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna ziua!
De ieri dupa-amiaza am simtit cum ma doare in piept, dar simt durere doar cand apas pe piept, mai spre partea stanga, iar dupa ce apas mai simt durerea cateva minute, dupa care dispare dar daca apas din nou iar ma doare.
De la ce poate fi? Nu am facut efort fizic.
Aseara m-am speriat foarte tare crezand ca poate fi un infarct si am avut o mica stare de neliniste.
Am 20 de ani, nu fumez, nu beau alcool, nu sunt grasa, mananc cat de cat sanatos.
Inca odata mentionez ca nu este junghi, intepatura...este o durere doar daca apas cu mana pe osul pieptului si parca simt un pic si in spate durere.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te a tras curentul, ia un paracetamol in fiecare seara timp de 5 zile

| sierra1 a răspuns:

"ma doare in piept...mai spre partea stanga...De la ce poate fi?"

fă-ți un rmn, aici nu e pe ghicite!

| ancaval a răspuns:

Și de ce apeși pe piept? Care e motivul?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru ancaval):

Prima oara am apasat fara motiv, mai am ticul acesta.
Apoi apas sa vad daca ma mai doare.

| ancaval a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Păi dacă apeși aiurea, fără motive, e normal să te doară, strivești mușchiul, pielea, și acolo avem receptorii pentru durere, deci e normal să simți durere.

Dacă știi că ai, sau ai avut, probleme de sănătate, de ce NU mergi la medicul de familie? Ești asigurată?

| AlinMrs a răspuns:

Eu te sfatuiesc daca durerea persista pe o perioada mai lunga sa te duci la un medic specializat pentru o consultatie. Fie ca te asculta cu un stetoscop sau iti face o radiografie ceva. Sunt n motive ce ar putea cauza asta si fara o consultatie e imposibil de stabilit. La ce ma pot gandi e fie o ofectiune legata de plamani (raceala/infectie), ori o afectiune cardiaca( tensiune crescuta, angina pectorala), poate fi si de la ceva banal gen oboseala insa greu de determinat fara o consultatie

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru AlinMrs):

Multumesc de sfat!

| AlinMrs a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Cu placere. Si alimentatia ar putea putea avea un rol in asta, un deficit de calciu sau vitamine. Poate un consum crescut de cofeina, zahar sau alte alimente. Dupa cum am spus e destul de greu de determinat. Insa cel mai indicat e sa astepti o perioada si daca tot persista sau se intensifica dorerea/episoadele sa apelez la un medic.

| nicuf a răspuns:

Fă o programare la medicul de familie. El va fi în măsură să te ajute.