| liviunm a întrebat:

Buna ziua de la ce apar negii mi-a aparut unu mic pe gat sima tem sa nu se mareasca!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti scapa de acele negi prin aplicarea unei substante care-l usca si dezinfecteaza, dar procedura trebuie facuta zilnic si dureaza (cateva saptamani).

Poti folosi una din aceste metode:
- aplici zeama portocalie de la planta "Rostopasca", care se gaseste aproape peste tot
- pui tinctura de iod sau Betanol peste neg (cu ajutorul unui betisor cu vata, cum este cel de curatat urechile)
- cumperi plast special pentru negi de la farmacie si le schimbi conform indicatiilor tiparite sau cum spune farmacistul

Incet, negul se va usca si va disparea complet.

Nu te speria ca locul se va colora maroniu, este din cauza culoarii naturale ale substantelor.

| anonimg a răspuns:

La ce a spus IFeelS0Alone, pot adauga ca daca esti la tara, zeama de la o rostopasca rupta este foarte buna pentru negi. Merg si plasturii de la farmacie special pentru negi.
Mai exista si posibilitatea de a indeparta negii prin operatie. Dar ei cad in mod natural dupa cateva luni.
Ei iau nastere dupa cum a spus IFeelS0Alone.

Link-uri utile:
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/dermatologie/negi/
Cu aproximativ 200 de lei ai rezolvat problema aici prin operatie: https://www.clinicadermatologie.ro/tratamentul-negilor
Eu m-am tratat la tara cu rostopasca si acum nu am absolut nici un semn pe deget.

| Ben00 a răspuns:

Cel mai probabil virusul Papiloma. Daca ai numai pe gat, aproape sigur e in zona unde ajuge saliva partenerei. Cele mai multe tulpini ale virusului sunt cuminti.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Salut, in general din cauza sistemului imunitar scazut, ai facut contact cu cineva care avea deja negi sau ai capatat o bacterie. Negi se indeca de la sine in circa 1-2 ani. Poti opta pentru plasturi (pentru negi) de la orice farmacie. Cu acei plasturi in doua saptamani s-a dus. Pui cate unu la doua zile sau trei (depinde cat ramane lipit) dar sa nu faci pauze de la acei plasturi deoarece daca nu a disparut complet o sa apara la loc. Este o problema des intalnita si usor de tratat.