| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! De la stomac îmi vine să vomit când sunt în mașină. Rău de mișcare nu am! Doar mă doare stomacul și îmi vine să vomit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți vine să vomiți, ai rău de mișcare. Senzorii de echilibru din urechea interrnă trimit semnale de avarie, de primejdie în tot corpul, și la stomac, Deci nu de la stomac îți vine, ci din ureche. Stomacul doar execută.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba se pare ca ai rau de miscare.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e de la vaporii de carburant atunci - surpriză - ai rău de mișcare

| Freya1 a răspuns:

Raul de mișcare nu înseamnă să îți fie rău dacă te zguduie cineva, ci dacă mergi cu mașina, vaporul etc, deci rău de mișcare ai.
Se poate sa treacă de la sine cu timpul sau nu.

Sunt la farmacie pastile pentru asta.Mergi și întreabă.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Ai rau de miscare, dar trece o data cu maturizarea si parcurgerea curselor constant cu masina, iti formezi o toleranta la raul de miscare, trebuie sa mergi cat mai mult cu masina, nu exista tratament pentru raul de masina, singura cheie este formarea tolerantei la miscare. Se spune ca cei care au rau de miscare devin cei mai buni soferi big grin.

| dullcat a răspuns (pentru 120bulevard):

Tin sa te contrazic.La mine nu s-a format nicio toleranta dupa 7 ani de mers cu microbuz sau autocar.

| 120bulevard a răspuns (pentru dullcat):

Poate la tine e un caz mai exceptional.

| dullcat a răspuns (pentru 120bulevard):

Da,doar voiam sa subliniez ca dezvoltarea tolerantei nu e regular general valabila. Si btw, se spune doar,, exceptional".

| 120bulevard a răspuns (pentru dullcat):

Da bine, grammar nazi, pun pariu ca multa lume nu te suporta happy

| MironMihaela a răspuns:

La mine au functionat acadelele prevomit pe tot parcursul cursei.