| Alex1468 a întrebat:

Buna ziua! De vreo 2 săptămâni resimt o durere asemănătoare unei presiuni fix sub coaste in partea dreapta. Durerea nu este una insuportabila și bineînțeles căutând pe net am descoperit ca o cauza ar putea fi cancerul. Programare la medic am doar pe joi și panicat fiind as vrea sa stiu parerea persoanelor care se pricep pe site-ul acesta sau a celor care au avut același simptom.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Se prea poate sa fie o problema la rinichi și e bine sa mergeți la medic. Poate sa fie ceva banal dar în același timp sa se și complice.

Poate totuși ai noroc și e doar de la un mușchi.Dar în general pe mine când ma durea spatele și durerea radia către burta era de la rinichi.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai simptomul cititului de tâmpenii de pe Internet.

| Alex1468 explică (pentru sadrian46):

Cel mai probabil?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alex1468):

Durere a unor nervi intercostali.

| Freya1 a răspuns:

Acuma e nașpa ca nu prea avem de unde ști la ce te referi prin presiune.
Dacă ai junghi (intepatura) poate sa fie de la un nerv intercostal,sau o problema cu buila. Daca te strânge și disconfortul merge și în spate sau către burta,poate sa fie de la rinichi (o raceala sau ceva).Mai poate fi și fierea,dar asta ii mai mult cu greata, vărsături, diaree etc.
Alte motive sunt febra musculara, o întindere de mușchi, o problema la spate sau la mușchi, sau coloana.

| Alex1468 explică (pentru Freya1):

Am exact senzația de strângere pe care ați descris-o

| Freya1 a răspuns (pentru Alex1468):

Se prea poate sa fie o problema la rinichi și e bine sa mergeți la medic. Poate sa fie ceva banal dar în același timp sa se și complice.

Poate totuși ai noroc și e doar de la un mușchi.Dar în general pe mine când ma durea spatele și durerea radia către burta era de la rinichi.

| Freya1 a răspuns:

Ai aflat pana la urma?

| gratargratar a răspuns:

Cancerul poate aparea in orice parte a organismului si este foarte versatil. De aceea la orice cautare a simptomelor pe internet vei ajunge la concluzia ca ai cancer. Cu alte cuvinte, nu recomand cautarea simptomelor pe internet, pentru ca o sa te alarmeze nejustificat.

Cel mai probabil ai o patologie biliara (asta este cea mai intalnita in acea zona). Probabil calculi biliari si simptome de colica biliara.
Tot acolo ar mai fi ficatul si flexura colica hepatica, dar cazurile de patologie aici sunt mai rare. Cancerul nu e niciodata exclus, dar probabilitatea este foarte mica.

Ce alte simptome mai ai? Probleme la mancat, diaree, greata? Te doare cand apesti acolo? Daca apesi in inspiratie, se accentueaza durerea?

| Fantaspirit a răspuns:

Cu fierea,bila ai probleme,și posibil sa ai ficat marit ( heatoza hepatica),nu e cancer,ci doar un început de ipohondrie pe fond anxios,cu cât citești mai multe și te gandesti la anumite scnarii cu atâta ipohondria se va agrava când tu de fapt nu ai nimic grav, ci trebuie sa renunți o perioada la mâncarea nesănătoasă și la prăjeli și fast food, dulciuri, sa tii o alimentație sănătoasă, echilibrată și să faci mișcare.

| Adelina4679 a răspuns:

In nici-un caz nu ai cancer. Durerea poate fi cauzata de probleme cu fierea, ficat marit, colon iritabil.