| anonim_4396 a întrebat:

Din pacate acum ma confrunt cu o problema cam grava. De cateva zile am niste scurgeri, albe, putin abundente. Ce e cu ele? Tin sa mentionez ca am avut menstruatie luna trecuta, ovulatia si peste 2 zile trebuie sa imi vina menstruatia? E normal sa am astfel de secretii vaginale inainte de menstruatie? (Am avut contact sexual dar protejat si fara incidente).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

N-ai pentru ce ideea e tu să fii bine, și să nu-ți scape nimic vezi ceva mai deosebit ce nu vezi de obicei trebuie să întrebi pe cineva happy Nu de altceva dar dacă ajungi să ai o scurgere vaginală, se tratează foarte greu în timp...

19 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nu e nimic grav, probabil că ai răcit puţin. Ai dureri, ceva? O să te linişteşti după ce îţi trece menstruaţia. Dar dacă nu te-ai lămurit, mergi la un ginecolog sau întreabă o persoană de încredere.

| Privacy a răspuns (pentru AikkoxD):

Eu sunt racita, am uitat sa mentionez. Poate si de asta. Am luat si niste medicamente, nu antibiotice.

| Privacy a răspuns (pentru AikkoxD):

M-au durut sanii ieri si burta, in zona ovarelor. Durerile obisnuite care vesteau menstruatia. Doar ca m-am impacientat putin din cauza scurgerilor. Poate sunt putin paranoica. straight face

| AikkoxD a răspuns (pentru Privacy):

Stai liniştită, nu ai nimic. Ai grijă totuşi la răceli, să nu ai probleme în viitor. Curiozitate: câţi ani ai?

| Privacy a răspuns (pentru AikkoxD):

17.

| AikkoxD a răspuns (pentru Privacy):

Atunci e normal, eşti în primii ani de menstruaţie. Nu-ţi face griji happy

| Privacy a răspuns (pentru AikkoxD):

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Da este ceva normal.Nu'ti face griji in privinta asta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar dacă secreţia de care spui, dacă este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi ( interne sau externe ) – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare ( eventual de altă culoare ) atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

Chiar dacă eşti minoră poţi merge şi SINGURĂ la ginecolog, fără mama, dar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Ar fi bine să mergi la ginecolog pentru un control de specialitate.

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Vezi un ginecolog poți avea o secreție abundentă cauzată de candidoză!

| Privacy a răspuns (pentru Azµre):

Nu e urat mirositoare secretia si nici nu am mancarimi deci candidoza iese din ecuatie... Sper.

| Azµre a răspuns (pentru Privacy):

Nu iese deloc, o scurgere mult prea abundentă poate fi simptomul unei candidoze, la început nu miroase! Trebuie să ai grijă! Oricum r bine să vezi un medic dacă secreția continuă să fie abundentă și după ciclu.

| Privacy a răspuns (pentru Azµre):

Astazi nu am mai avut scurgeri semnificative, in schimb ma dor sanii. Presupun ca trebuie sa vina menstruatia.

| Azµre a răspuns (pentru Privacy):

Asta da e normal, eu ți-am zis dacă cumva în general ai scurgere de culoare albă abundentă. Așa că monitorizează mai ales dacă apar mâncărimi sau dacă scurgerile sunt în afara menstruației. happy
Poate fi sau poate nu fi, e greu de spus fără să vezi.

| Privacy a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc de sfaturi!:*

| Azµre a răspuns (pentru Privacy):

N-ai pentru ce ideea e tu să fii bine, și să nu-ți scape nimic vezi ceva mai deosebit ce nu vezi de obicei trebuie să întrebi pe cineva happy Nu de altceva dar dacă ajungi să ai o scurgere vaginală, se tratează foarte greu în timp...

| h3r a răspuns:

Cel mai probabil ești răcită, ai o infecție vaginală, însă momentan este normal.
E posibil să-ți întârzie menstruația, dar nu te speria!

| iurii75 a răspuns:

Dacă vrei să dormi liniștită, mergi la ginecolog.

| SefaTa97 a răspuns:

Da e normalhappy.
Orice fata/femeie are aceste scurgeri mai abundente inainte de venirea ciclului menstrual.

| GeooFenomenala a răspuns:

Da este foarte normalwinking nu te speria pentru ca nu ai de ce inseamna ca ai devenit o adolescenta :* de obicei menstruatia trebuie sa vina intre 10-16 aniwinking sper ca te-am ajutat :* funda? :*