| Daviducuuu a întrebat:

Dupa parerea mea, o sa ma credeti nebun, dar am o intrebare destul de logica, voi credeti ca ati putea visa viitorul?
Adica inteleg ca ati visat ca moare cineva(din familie sau persoane apropriate) dar ma refeream la cum ar fi sa visezi ca ai fost intr-un autobuz in drum spre casa si vorbind cu o colega de clasa despre bani?
Dupa visul nebunesc pe care l-am avut, peste doua luni m-am trezit fix in acelasi loc vorbind cu acea colega fix despre bani in autobuz... tot ce spun eu aici este o nebunie totala, dar in cazul meu adevarat si tot ce va rog eu este de a ma ajuta sa inteleg ce inseamna a visa in cele mai complexe definitii posibile!
Asa ca as vrea sa nu va bateti joc happy si sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Simpla coincidenta!

| Daviducuuu explică (pentru alessia5158):

Nu cred ca este decat o simpla coincidenta...sincer, am mai visat si nu are cum sa se intample exact ca in vis ce a fost si in realitate, nu zic ca din cauza lui D-zeu se intampla asta dar nu cred ca este simpla coincidenta!

| mgtow a răspuns:

Asa sant visele se mai intampla, daca persoana ti-a fost draga ai avut momente placute apare si in vise.

| Teardrop a răspuns:

Nu cred că poți visa viitorul.

Nu mi se pare așa ciudat că te-ai întâlnit cu o colegă în autobuz. Cât despre conversaţie, subconştiientul tău şi-a fixat subiectul despre care să vorbeşti cu colega, în caz că te întâlneşti cu ea în autobuz.

| rapp2020 a răspuns:

Mai rar cineva viseaza viitorul poate ai un darthinking si visezi viitorul dar cel mai probabil e o coincidenta

| AmandaR a răspuns:

Da se poate intampla acest lucru. Am o prietena care mereu viseaza ce o sa se intample in viitorul apropiat. Un exemplu: intr-o noapte a visat ca imi schimb numarul de telefon si dimineata cand s-a trezit l-a scris intr-un carnetel, iar langa a scris data din ziua respectiva. Peste o luna jumate mi s-a demagnetizat cartela si am mers la cel mai apropiat magazin sa imi cumpar o cartela noua cu numar, noul numar era fix cel pe care il visase prietena mea si asta e doar un exemplu. Am facut rezervare la o cabana alta data si ea nici nu stia cum se numea cabana si mi-a spus cum arata camera unde e patul si fiecare detaliu cum a visat si fix asa a si fost. Mi-a fost greu sa o cred la inceput deoarece credeam ca e o simpla coincidenta, dar mi-am dat seama ca nu e.

| QED a răspuns:

Ceea ce prezinti tu aici este un exemplu clasic de precognitie(previziune, premonitie).
Ai detalii aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Precognition

Ceea ce in schimb trebuie sa stii insa de la bun inceput este ca:

In lumea in care traim exista doar doua tipuri de mecanisme cunoscute care opereaza asupra evenimentelor in timp. Unul cauzal(cauza-efect) si altul ordinal(predeterminat - ex: "trenul ajunge in gara la ora 8:30". intre ceas si tren nu exista o legatura cauzala, aceasta fiind de natura ordinala). Orice eveniment in care este implicat timpul, si nu se incadreaza in mecanismele de mai sus intra in categoria coincidenta.

Previziunea ar încalca din start principiul de antecedenta (cauzalitate), în care un efect nu se poate întâmpla înaintea cauzei acestuia.

Cea mai buna explicatie este pura coincidenta.