| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa urinez de 5-7 ori in 24 de ore? Beau cam 2-3 litri de lichide zilnic, iar cand sunt la sala urinez de 2 ora intr-un interval de 1 ora - 1 ora si jumatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil sa aveti o infectie urinara; acest diagnostic se pune in urma sumarului de urina, uroculturii si antibiogramei (pentru a beneficia de un tratament antibiotic tintit). De asemenea, va recomand sa efectuati si o ecografie abdominala pentru a exclude o microlitiaza renala, cu posibila eliminare a nisipului urinar.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu este normal.
Ar trebui sa te duci la un medic poate ai probleme cu vezica.

| SimonaCristina a răspuns:

Urinezi normal dar micsoreaza la 2l de lichide pe zi...

| Chamberlin a răspuns:

Nu patesti nimica, urinand in continuu arati ca ai rinichii in stare perfecta. Urinand dai afara din organism toxinele.

| adinaTPU a răspuns:

E ok sa urinezi de 5-7 ori in 24h. De asemenea, din cauza frigului, tinzi sa urinezi mai des. E bine ca bei 2l de lichide pe zi.

| marble123 a răspuns:

Buna. Datorita volumului mare de lichide, urinarea frecventa este un fapt absolut normal. Alti factori ce intervin in mictiuni dese : expunerea la frig, stres prelungit, infectie urinara(femei), afectiuni ale aparatului urinar (mai des intalnit la barbati).