| Anonymusx a întrebat:

Eu m-am apucat de cateva zile de sala, mai precis 2 laughing Si eu am venit pe ideea ca voi insista cel mai mult pe abdomen si piept. Eu sunt destul de slab, am cam 1, 72 - 1, 73 (nu mai stiu sigur) si 52 kg. Si deja mi se vad patratelele destul de bine, dar eu vreau sa se vada cat mai perfect posibil, si asta cat mai rapid posibil daca ma intelegeti...Si eu initial vroiam ca la sala sa fac programul care e acolo + abdomen in fiecare zi, cel putin 300-400 ca sa apara rezultatele cat mai rapid, dar acolo mi s-a spus de prieteni si cei de acolo ca nu e bine sa faci zilnic, ca muschii au nevoie de odihna. Ce ziceti? E mai bine sa fac zilnic 300-400 sau odata la 2-3 zile si sa ma fortez facand mult mai mult? Cum o sa apara mai rapid rezultatele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fals, muschii se dezvolta in zilele de odihna, NU in zilele de antrenament.

Daca faci in fiecare zi = progresezi mult mai lent.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, mai mult = mai prost.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

5 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Abdomenul se vede numai prin dieta echilibrata si jogging, pentru a scapa de grasime, daca faci abdomen in fiecare zi o sa faci degeaba, in primul rand ca este nevoie de refacere a tesuturilor musculare, cam 3-4 zile.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce program ai? Si ce plan alimentar ai?

Stii ca alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, nu?

| OnlyWeTwo a răspuns:

Rezultate o sa apara mai rapid facand in fiecare zi, chiar daca o sa faci febra musculara rezultate apar.Cu cat tragi mai mult de sala cu atata rezultatele apar mai repede.Un sfat nu lua steroizi

| Cosmin86 a răspuns (pentru OnlyWeTwo):

Fals, muschii se dezvolta in zilele de odihna, NU in zilele de antrenament.

Daca faci in fiecare zi = progresezi mult mai lent.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, mai mult = mai prost.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| Anonymusx explică:

Pai. Eu la sala fac lunea piept si abdomen (asa fac eu), martea, biceps, miercurea abdomen si picioare, joia triceps, vinerea spate si trapez. Ceva in genul asta, am inteles ca trebuie odihna, am intrebat mai multa lume, si am decis sa fac abdomen odata la 2 sau chiar 3 zile. Dar eu fac acel exercitiu crunch, serii a cate 50, depinde de zi, uneori fac doar 5-6 serii, alte ori chiar 10 sau mai mult. Acum ma si doare unpic spatele, in zona lombara sau cum ii zice acolo si am facut mai putine. Si cu alimentatia sunt cam slabut, adica dimineata, inainte sa merg la sala, nu mananc nimic fiindca mi se face greata, dar am inceput de zilele astea sa mananc acolo un mar, o banana, ceva usor, ca mi s-a zis ca nu e bine sa merg la sala pe stomacul gol... Si @Adrian - nu am de ce sa scap, nu am pic de grasime pe abdomen laughing Sunt slab si nu cred ca am nevoie de jogging. Desi zi de zi, merg la fotbal, si alerg 2-3 ore deci nu e asta problema, dar oricum nu am ce grasime sa dau jos si oricum de alergat nu se pune problema, alerg foarte mult...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

"nu am ce grasime sa dau jos ", mah sa stii ca ai, daca scazi grasimea sub 3 % mori, un roman a incercat asta ( Viorel Ristea ) cand participa la un concurs de culturism, a ajuns pe la 2 % si a murit.

Nu mai fa sala pe stomacul gol, ca o sa-ti foloseasca proteine si tesut muscular petnru energie si nu cred ca vrei asta.

Cu 2 ore inainte de antrenamnet mananci carbohidrati-proteine raport 2-1, adica mai multi carbohidrati, eu prefer orez brun cu o bucata de muschi de vita sau piept de pui. Apoi la 30-60 de min dupa antrenament, ceva bogat in proteine si mai putini carbohidrati, piept de pui cu orez, peste cu orez sau cu paine integrala, vita cu brocoli, etc.

E bine sa ai mai mult de 3 mese pe zi, cat sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic.

P.S. : da si tu reply la unul din raspunsurile unui utilizator, ca sa primeasca si el notificare ca ai raspuns happy