| SsSsS_7168 a întrebat:

Eu poimaine plec la mare si am o problema. Menstruatia trebuie sa imi vina din moment in moment. Am citit pe internet ca as putea lua Clorocalcin combinat cu Vitamina K, dar nu am gasit nicaieri referire la dozaj. Credeta ca ar ajuta? Si in ce cantitai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai fa experimente pe corpul tau, mai ales cu chestii citite pe net

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai citit doar PROSTII pe net!

NU ai ce face pentru ca menstra să vină mai devreme!

NU prea ai ce face nici ca să-ţi amâni venirea menstrei.
Cel puţin, NU acum deoarece este cam târziu...

Vitamina K ( indicată de unii "neştiutori" ) NU întârzie/amână menstruaţia, ci doar REDUCE fluxul sângerării menstruale - vezi detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/cu-menstruatia-in-concediu-2743424/

http://www.medipedia.ro/......mg-ml.aspx

http://www.ymed.ro/clorocalcin/

Iar anticoncepţionale trebuiau administrate cel puţin 3 luni ÎNAINTE şi abia în a 4-a lună puteai să faci acel "artificiu" de suprimare/amânare a menstrei.

Deci, dacă vei avea ghinionul să fi "pe ciclu" când vei merge la mare, vei putea folosi OB-uri.
Altă soluţie NU prea există!

Chiar dacă eşti virgină, poţi folosi OB mini - vezi linkul :
http://www.carrefour-online.ro/......241433.png

Vezi diferenţa de mărime între OB mini şi cele normale la linkul :
http://m.cdn.blog.hu/ki/kittyna/image/ob.JPG

După cum observi din poză, cele mini sunt mult mai MICI - deci, le poţi folosi LINIŞTITĂ chiar dacă eşti virgină!

Vezi şi Prospectul OB mini la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-ob-igiena-intima

Le foloseşti doar pentru 20 ( MAXIM 30 ) minute cât stai în apă, iar când ieşi din apă TREBUIE să mergi să te schimbi ( schimbi OB-ul sau pui absorbant ).

NU poţi sta mai mult de 30 minute în apă deoarece OB-ul se îmbibă cu apă.

NU-ţi recomand să foloseşti absorbant când intri în apă deoarece se îmbibă cu apă mult mai REPEDE decât OB-urile!

Nu trebuie să foloseşti pantaloni scurţi ( pentru "camuflare" ).

Înainte de a intra în apă te duci la toaletă şi îţi pui un OB mini, apoi intri în apă şi stai MAXIM 30 minute, după ce ieşi din apă mergi iar la toaletă şi schimbi OB-ul sau îţi pui absorbant.
Când vrei să intri iar în apă REIEI "ritualul".

Asta este SINGURA soluţie acceptabilă!

Poţi intra liniştită în apă că NU se întâmplă nimic rău.
Cel mult, dacă apa este mai rece, se poate întâmpla să ţi se reducă fluxul sângerării menstruale sau să se oprească de tot pentru câteva ore.

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Mai vitamina K se foloseste pentru a opri sangerarile usoare pentru ca stimuleaza factorii coagulanti din sange.
Clorocalcin de care spui tu, este un preparat pe baza de Ca puternic si folosirea lor de regula este pentru spasmofilie. intr-adevar se foloseste si in hemoragii dar sub supraveghere medicala. nu poti face ca menstruatia sa sa intarzie cum vrei tu. De regula se dau avizate de un medic, nu dupa ureche. Dar tu avand ciclul regulat chiar vrei sa risti sanatatea? pentru ce?
Foloseste ob-urile.