| AleHapca15 a întrebat:

Bună ziua folosesc de aproape un an anticoncepționale yasmin. Am început o noua cutie, după pauză, de 3 zile. As putea schimba ora? Acum le i-au la 18.30 as vrea sa le pun la ora 22.00. Ar afecta eficacitatea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Sigur ca poti schimba ora, in fond nu-i o pierdere de 24 de ore, ca sa te afecteze.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa schimbi si anticonceptionalul fiindca Yazz si Jasmin sunt interzise de foarte multi ani in America, canada si Australia din cauza efectelor secundare severe, care le are asupra organelor hormonale si de reproducere a femeii.
Mergi la medic si cere orice altceva, in afata de cele mentionate mai sus, evitand sa-ti pui sistemul hormonal la mare risc de sanatate.
Medicii romani primesc bani buni cand promoveaza produsele astea, care alte lumi le refuza si ei reusesc sa le recomande pacientilor, de aceea ti le recomandata tie.
Dar este dreptul tau sa le refuzi si sa nu-ti bagi ceva otravitor in corp, care ti-ar putea face un cancer mamar sau ovarian, in cativa ani.

| AleHapca15 explică (pentru Violleta2022):

Bună ziua mulțumesc pentru răspuns. O sa încerc sa le schimb în viitorul apropiat. Dar acum aș avea nevoie sa știu dacă le pot schimba ora. Aș vrea să încep din această seară

| bookofknowledge a răspuns (pentru AleHapca15):

Sigur ca poti schimba ora, in fond nu-i o pierdere de 24 de ore, ca sa te afecteze.

| bookofknowledge a răspuns:

Ceea ce scriu este general variabil la toate medicamentele, nu doar anticonceptionale. Acel interval intre medicamente este pus pentru a mentine un nivel de substanta care sa produca efecte pe parcursul unei perioade de timp, cam toate medicamentele au un timp de injumatatire: la un anumit numar de ore ramane jumatate din doza de medicament (daca ai avut o cantitate x, si timp de injumatatire de 2 ore(habar nu am care este timpul pentru acel medicament), va fi peste 2 or2 x/ 2 apoi la urmatoarele 2 ore x/4 apoi la urmatoarele x/8 si tot asa.
Problema este:prea putina substanta nu da efecte iar prea multa substanta da efecte edverse, exista medicamente care care au o perioada de pauza, aia este pusa pentru ca persoana sa nu devina imuna la substanta, si pauza ajuta la scaderea imunitatii fata de medicament). Sper ca aceasta ti a raspuns la intrebare