| Garofita456 a întrebat:

Bună ziua, gastrita antrala eritematoasa este grava, este considerata cronica, se poate trata cu regim și tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Acest diagnostic cine ti l-a pus? ai citit tu pe net sau?
Ai facut analize pentru Helicobacter? se recomanda coprocultura nicidecum analize la sange care nu au relevanta!
Uneori se repeta dupa tratament analizele pentru Helicobacter.
Controlul nu se face prin recoltarea de sange deoarece anticorpii anti-helicobacter persista inca cateva luni chiar daca infectia a disparut si esti vindecat, ci prin indentificarea antigenului in materiile fecale sau prin testul respirator de uree.
Atentie! Durerea de stomac si durerea abdominala nu sunt intotdeauna simptome ale gastritei – durerea poate sa fie provocata de o serie de alte probleme digestive, de la meteorism (acumulare excesiva de gaze in stomac si la nivelul intestinelor) la sindromul de colon iritabil.

Cel mai bine mergi la un medic gastroenterolog si acesta iti va da un set de analize.
Gatrita nu este pe viata atata timp cat se elimina cauza declansarii ei, ideea insa este sa gasesti cauza acestei gastrite, apoi sa faci tratament adecvat si regim, regimul este bine sa se tina pe termen lung.
Daca medicul considera iti poate da sa faci pe langa analize si endoscopie! Aceste vor clarifica cauza problemei tale.
Pana atunci tine un regim asemanator cu cel pe care il tin cei cu Boala de reflux gastroesofagian : evita -usturoiul, menta, rosiile, ceapa, mancarurile condimentate, bauturile carbogazoase, cafeaua si alcoolul, alimentele tip fast food etc
Multa sanatate!