| Jigokunokishi a întrebat:

Ieri am cam exagerat cu bautura, am baut visinata si cateva beri pana acum cazut din picioare. Astazi m-am trezit cu o durere de cap si greata d, ar in 2 ore a trecut, in mare. Totusi am tot simtit niste dureri usoare in partea dreapta a burtii. O fi de la ficat? Ar trebui sa ma ingrijorez? Am 16 ani, apropo. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Foarte tare parca esti ca aia de la mash da dar aia saracii erau in razboi in coreea unul mizerabil de altfel chiar de aia consumau pana dadeau pe afara

| Jigokunokishi explică (pentru aumih16):

Eu sunt in razboi cu mine insumi, e chiar mai crunt ca al lor. Apropos, si mie imi place MASH big grin

| aumih16 a răspuns:

Si mie imi place mash foarte mult dar nu numai asta si mr.bean academia de politie

| aumih16 a răspuns:

Imi plac toate personajele de la mash nu am vreunul favorit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sigur ficatul.Visinata se face din alcool metilic care e daunator ficatului sau din tuica facuta la cazane taranesti din aluminiu sau cupru care prin eroziune la facerea tuicii se decanteaza in tuica. Daca ai baut o cantitate insemnata bineinteles ca ficatul se imbolnaveste fiind intoxicat cu alcool si substanetele din ce este facut cazanul de rachiu dar si de alcoolul metilic in caz ca a fost facuta visinata din alcol metilic.
Relax la pat, apa, multa si ceai de anghinare sau chiar pelin.Bei o ceasca pe stomacul gol.E amara ca fierea, vorba aia dar suporti ca esti barbat. Dupa ce bei o ceasca mica de ceai de anghinare sau pelin stai 30 de min pe partea dreapta.

| EnvyU a răspuns:

happy Stai linistit ca o sa iti treaca. Iti recomand sa incerci sa mananci ceva, daca poti, orice poti, stiu ca ti se pare ca ai vomita de la orice, dar e bine sa mananci ca sa iti recapeti mineralele. Data viitoare nu mai combina, poti sa bei 100 de beri daca vrei, te faci muci din bere, dar nu o sa iti fie asa rau. Sau doar visinata, sau doar wiskey, NU MAI COMBINA. Si inca ceva, bea INCET, nu te grabi, daca bei repede te faci pulbere, daca bei incet o sa te imbeti frumos. Eu acu 2 saptamani am baut 6 beri acasa apoi am fost intr-un club si acolo am baut nu stiu ce dracul combinatii ca i-am zis aluia de la bar sa imi dea cel mai tare cocktail laughing ma facusem absolut muci, vomitasem acolo, a doua zi am stat numa in pat, abia a 3-a zi m-am simtit mai bine. Nu ai cum sa iti faci rau la organe asa dintr-o data, doar din cateva beri si visinata, iti faci rau in timp, daca bei in fiecare zi.

| RocKzZ a răspuns:

Salut. E normal sa te doara capul si sa iti fie greata deoarece probabil ai observat, toata ziua ragai doar bere. Pentru cap poti lua un algocalmin si se rezolva. Cat despre greturi, crede-ma ca e mai bine sa vomiti, dai tot alcoolul afara si te simti mult mai ok dupa ce faci asta, mai ales daca o faci chiar dupa ce ai baut, e mult mai recomandat asa, nu a doua zi. Daca iti vine greata e bine, nu trebuie sa vomiti cu degetele pe gat. Merge si prin urina sa elimini alcoolul dar probabil iti dai si tu seama ca mult mai greu. E normal sa te doara ficatul, daca ai baut "ca porcu`" deci stai linistit, in cateva zile o sa iti treaca. Sper ca te-am lamurit. Funda? ^^