| fosfo09 a întrebat:

Ieri am jucat volei, si m-am lovit la degetul mic. A inceput sa ma doara si pana seara s-a umflat si a aparut o culoare rosie la mijlocul degetului. Acum e umflat si ma doare cand incerc sa-l indoi mai tare, sau cand apas pe mijlocul degetului unde e rosu. Poate sa fie luxat, sau cat de grav e? Ce ar trebui sa fac? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ar trebui sa il lasi in pace, sa nu-l mai indoi sau sa apesi pe el. Intr-o saptamana, doua, isi va reveni aproape complet.

| francut a răspuns:

As zice ca trebuie sa mergi la medic. Azi la urgente daca se poate.

| Holiday a răspuns (pentru francut):

Ce naiba sa caute la urgente? Are o mica luxatie la un deget, nu are matele scoase. Deaia la urgente, in loc sa se poata ocupa de cazuri intr-adevar serioase, sunt ocupati cu tot felul de disperati care vin cu o unghie rupta...pff.

| francut a răspuns (pentru Holiday):

Esti medic? Sa raspunzi pentru el daca va avea probleme.

| Holiday a răspuns (pentru francut):

Nu va avea, relaxeaza-te.

| francut a răspuns (pentru Holiday):

Nu mi-ai raspuns: esti medic?

| Holiday a răspuns (pentru francut):

Nu, dar ce legatura are? Ce dracului, tu pentru orice zgaiba ai nevoie de medic?

| francut a răspuns (pentru Holiday):

Are legatura, pentru ca toti dati raspunsuri proaste. Nu stiti sa va abtineti de a vorbi aiurea.

| francut a răspuns:

Cand vei fi putin mai educat, sa mai intri pe aici.
Daca esti medic, esti inca un exemplu de iresponsabilitate.

| alexwahl a răspuns:

Peste cateva zile iti v-a fii mai bine.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Pune gheata : cate 10-15 minute de cateva ori pe zi.
incearca sa tii mana mai ridicata (pe cat posibil).
o sa iti treaca in cateva zile. Daca degetul nu e deformat(stramb)...trece de la sine