| EDUARD453 a întrebat:

Buna ziua, imi poate cineva spune ce inseamna refulare mitrala si refulare tricuspidiana? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Este vorba de trecerea anormala a sangelui din ventricul in atriu.
Valva mitrala se afla intre ventriculul stang si atriul stang, langa valva aortica.
Valva tricuspida se afla intre vendriculul drept si atriul drept.
Aceste treceri anormale poarta numele de insuficiente mitrale/tricuspidiene sau regurgitari(refulari).