| Vali-Florian_Petre_1980 a întrebat:

Bună ziua. Îmi poate spune cineva un tratament pentru hemoroizi interni și externi? Poate îmi puteți da câteva detalii. Va mulțumesc, o zi buna cu sănătate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Să nu mănânci picant pentru a evita imflamaţia acestora. Evitarea statului mult pe scaun, sedentarismului, să faci multă mișcare, să ai dietă bogată în fibre, fără uscături, pentru a avea un scaun moale, să bei și 2 l pe zi de apă. Fibrele se găsesc in iaurturi, fructe, legume, salate, etc. Mănânci și alimente tari(uscate) dar mai puţin si mai multe fibre. Astfel eviţi ca hemoroizii să nu mai fie imflamaţi, îi faci să scadă din volum si să nu mai te supere în concluzie. E bună și crema hemosan să folosești, e naturistă, găsești la plafar sau farmacie, ungi in exterior și în interior in funcţie de ce hemoroizi ai interni sau externi. Dar principala cauză e constipaţia, poate fi și lipsa miscării, așa că tratează alimentaţia, cum am zis mai sus. Sănătate!

| Vali-Florian_Petre_1980 explică (pentru Nume6):

Mulțumesc frumos, dar statul pe scaun nu pot să mă feresc. Exemplu Acum ma duc la munca de la Brăila - Timișoara... Nu am ce face. O zi bună

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Geluri cu heparina

| JulyDreams a răspuns:

Evitata constipatia, diareea, alimente picante, alcool si efort in exces.
In anumite stadii se pot ameliora durerile cu unguente. Insa cauza nu va disparea in felul asta. Daca sunt mari, ar putea fi nevoie de tratarea lor cu laser, de catre proctolog.