| Ileana1983 a întrebat:

Buna ziua
In urma tratamentului cu antibiotic pentru cistita m_am ales cu usturimi vaginale.
Am facut papanicolau si secretia vaginala, secretia vaginala a iesit negativa.
Papanicolau a iesit<
celule scuamoase superficiale si intermediare cu morfologie normala, modificari reactive de tip imflamator
grupuri de celule endocervivale
frecvente pmn degenerate
flora bacteriana nespecifica
am primit diagnosticul de vulvovaginita si tratament macmiror ovule 12 zile si crema nidoflor sunt in a 6 i de tratament si nu vad nici o amelioarare
oare nu e tratamentul bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca problema ta se vindeca in 6 zile primeai tratament doar 6 zile, nu degeaba ai primit 12, urmeaza tratamentul si sfaturile medicului, sper ca ai "amanat" putin activitatea sexuala si ai o igiena foarte riguroasa. Daca dupa incheierea tratamentului tot nu observi nicio imbunatatire mergi inapoi la ginecolog si ii spui.

| Ileana1983 explică (pentru CuriousStuff):

Activitate sexuala nu am de 5 luni sotul e plecat la munca si vine peste 2 saptamani, si la problemele pe care le am nu o sa am nici atunci.
Eu am citit ca la mens. Ph vaginului se schimba e mai mare si eu am observat ca atunci eu nu mai am nimic.
Exista geluri sau ovule care sa ridice ph vaginal?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ileana1983):

Nu e indicat sa-ti modifici pH-ul vaginal decat daca medicul recomanda asta. Poti sa faci bai scurte de sezut in apa cu putin bicarbonat, insa nu spalaturi vaginale si nu in acelasi timp cu tratamentul medicamentos. Baile doar o sa-ti amelioreze putin simptomele, insa nu rezolva problema.

| Ileana1983 explică (pentru CuriousStuff):

Ma spal cu bicarbonat in fiecare seara.
Imi este asa de frica ca nu scap de problema asta, am dat o gramada de bani pe tratament si pe analize si medicii..., fara nici un rezultat.
Nu o sa mai iau antibiotice niciodata.
Mi-a aparut aceasta problema fix cand voiam sa raman insarcinata.
Am auzit de ovulele care contin lactobacili pentru refacerea florei vaginale dar imi este frica sa nu le iau degeaba

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ileana1983):

Eu nu as recomanda sa iei nimic fara recomandare de la medicul tau, pentru ca e posibil ori ca un medicament sa scada eficienta altuia, ori sa iei degeaba. Termina tratamentul asta si pe urma vezi cum te simti.

| Ileana1983 explică (pentru CuriousStuff):

Am vb azi cu medicul si mi-a recomandat oximed, cu nidoflor nu ma pot da ca ustura si mai rau.
Nu simt nici o ameliorare, zice ca as fi capatat o sensibilitate de la antibiotoce.
Chiar nu stiu ce sa mai fac...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ileana1983):

Sa urmezi exact tratamentul, cate zile trebuie si sa nu te astepti la mari schimbari de pe o zi pe alta.
Medicului i-ai spus de usturimi si ca nu poti sa te mai dai cu nidoflor?
Incearca sa-ti ajuti putin si sistemul imunitar sa lupte cu infectia aia, manaca fructe si legume multe si odihneste-te cateva zile, ia-ti o mica vacanta de 2-3 zile si stai linistita. Si comunica medicului orice problema mai apare.
Eu zic sa incerci sa te dai si cu nidoflor dar daca chiar nu se poate continua macar cu oximed o zi maxim doua si apoi reia tratamentul cu nidoflor.

| MissAvocado a răspuns:

Poti lua si o pastila de fluconazol. Dar asteapta pana trec cele 12 zile si dupa consulta iar medicul ginecolog. El stie cel mai bine

| Ileana1983 explică (pentru MissAvocado):

Pai fluconazol nu este pentru candida?
Mie candida nu mi-a iesit la analize decat flora microbiana nespecifica
Ciudat este ca sunt la menstruatie nu mai am nimic si cateva zile dupa.
Dupa aceea iar incepe...

| Ileana1983 explică:

Medicul mi -a zis sa il opresc si sa ma dau cu oximed.
Dar sa termin ovulele si sa mai vorbim dupa aceea
Am inteles ca, consumul de iaurt reface flora vaginala?
E adevarat?