| alexandrubt13 a întrebat:

intreb si eu dar un specialist daca un profesor a stat in spitale de psihiatrie din tinerete si in facultate care a durata 10 ani in loc de 4 si are schizofrenie paranoida sau paranoica? acum deci el nu prea pare dar are momente cand se vede ca e tralala la cap rad si elevii spun ca e bolnav mintal are voie acest individ sa lucreze in invatamant profesor si are si vreo 12-13 ani de vechime la multe scoli deci nu e titular sau nu au ce cauta in sistem asemenea persoane? si mai si trece controlul medical de la medicina muncii anual cu broi unde se poate sesiza asemenea caz? mai ales ca are si sutinere tata cu partidul la putere acum inpectoratul scolar nu vede director si el il sustine este si in vizita pe la familia lui multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valen71n a răspuns:

Faci o petitie si strangi semnaturi de la mai multi elevi impotriva cadrului didactic respectiv. Mergi la inspectoratul scolar judetean si faci o sesizare cu neregulile constatate de voi. Astepti raspunsul in scris acasa.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acel profesor s-a vindecat, s-a recuperat si nu prezinta probleme medicale, atunci nu vad de ce n-ar putea practica.
Daca ar fi bolnav, atunci ar fi pemsionat de boala si nu ar trece de examenele medicale.

Copii isi bat joc de el de prosti ce sunt. Nu se gandesc ca, ORICARE poate sa se imbolnaveasca si atunci nici lui nu i-ar conveni daca colegii si-ar bate joc de ei, chiar daca s-a insanatosit.

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Un rasp schizofrenia nu se vindeca niciodata si acesti bolnavi ca se manifesta s au nu nu au ce cauta in invatamant oricând la acestiea pote aparea o rabufnire acestia nici copii nu au voie sa faca cititi pe forumul medical deci raspuns incorect de asta avem mii in invatamant din acestia ca despre pensie e f mica

| Bula a răspuns (pentru alexandrubt13):

Scrizofrnia se poate ameliora chiar si aproape de vindecare.
Avem si multi conducatori scrizofrenici.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ia tratament si se simte bine, poate profesa.Sunt si oameni de stiinta cu aceasts boala si sunt minti sclipitoare, isi iau tratamentul si functioneaza normal, vezi John Nash, deci nu vad nicio problema decat ca voi vreti sa cautati nod in papura si sunteti rautaciosi.Bafta!

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu e nicio problemă. Lasă relațiile domnului profesor deoparte! De era el bolnav suferea si simtindu se, se izola sau devenea agresiv. În schimb omul fie s-a vindecat, fie merge foarte bine pe tratament. Cei de la medicina muncii sunt nevoiți să i dea adeverința de vreme ce se adevereste ca e sănătos și poate lucra.

| alexandrubt13 explică (pentru Donsavas):

Un rasp schizofernia nu se vindeca niciodata si nu ai ce cauta in niste raspuns gresit citeste forumul psihiatrilor acesti indivizi sunt oricând un pericol, despre medicina muncii se stie cum isi fac datoria mita si mai uitam un an aici trebuie sesizare la parchet cu aceste cazuri din invatamant

| Donsavas a răspuns (pentru alexandrubt13):

Psihiatrii nu vindeca! Nici medicatia sau alta forma de terapie medicală psihiatrica. Nu! Ei doar te diagnosticheaza iar tratamentele te stabilizează pentru a începe recuperarea cu ajutorul psihoterapiei. Un schizofrenic este un om anormal care se poate normaliza.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am in familie persoane cu schizofrenie paranoida si se comporta foarte normal atunci cand sunt sub tratament. Nu sunt un pericol pentru nimeni, asa ca de ce sa ii izolezi de societate? Ti-a dat in cap? Cu ce ti-a gresit omul? Omul ala, bolnav cum e, sigur scrie mai corect decat tine, sanatosul. Uita-te la tine in ce hal esti. Tu nu ai ce cauta in sistem sau prin preajma copiilor, ca ii tampesti. Asta nu e gramatica de om normal la cap si trecut prin scoala. Ar trebui sa-ti faci si tu un control.