| BuGsstormbunny a întrebat:

Buna ziua. La adulti, genu varum e periculos sau se poate trai asa in continuare? Dar nu o deformare foarte mare, se vede, dar nu il impiedica sa faca absolut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

In cazul adultilor, atat genu varum cat si genu valgum sunt malformatii ce determina deviatii de ax la nivelul genunchilor, exercitand presiune inegala si suprasolicitand oasele picioarelor si tesuturile adiacente.
Netratate la timp, aceste doua afectiuni nu numai ca vor cauza disconfort si dureri, dar persoana cu o astfel de malformatie va ajunge sa sufere de gonartroza si se maresc enorm sansele de a dezvolta osteoartrita.