| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua lume happy Probabil ca am dermatita seboreica ( frunte, obraji), am gasit o crema care ar rezolva aceasta problema KERIUM DS de la La Rouche-Pousay. Toti lauda aceasta crema dar vreau un sfat sincer - este cu adevarat eficienta contra DS?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Lasă cremele, îţi fac mai mult rău decât bine!
Îţi recomand să foloseşti mai bine o mască pe bază de acid salicilic, sau dacă nu tinctura de propolis dă rezultate foarte bune, foloseşte săpunul cu sulf, usucă coşurile.
Te pup!

2 răspunsuri:
| aaa03 a răspuns:

De dermatita seboreica nu o sa scapi niciodata, dar iti recomand sa folosesti Protopic 0, 1 %, insa inainte ar fi bine sa consulti un dermatolog si sa il intrebi, daca nu macar la farmacie inainte sa cumperi ( dar ar fi bine la dermatolog ca sa iti dea schema de tratament). Eu ma dau seara cu el si a doua zi dimineata imi dispare, insa la 3-4 zile apare din nou, dar sincer nu ma deranjeaza cand stiu ca dimineata nu mai am nimic. S.ar putea sa te usture cand ai zona foarte afectata insa parerea mea este ca merita din moment ce dispare imediat big grin Sper ca ti.am fost de folos happy

| tiva a răspuns:

Pentru dermatita seboreica eu folosesc in ultima vreme un tratament mai bun, sanatos si ieftin, compus din :OTET DE MERE, ULEI DE MASLINE, DROJDIE DE BERE si SAPUN DE SULF.

Am incercat si eu mai toate cremele, unguentele si sampoanele prescrise de medicii dermatologi. Din pacate, fara niciun efect pozitiv! Sfatul meu este sa renuntati si voi la ele, mai ales la cele pe baza de cortizon (elocom, fluocinolon, nidoflor, locoid, etc.) ori care contin ketoconazol, pentru ca provoaca dependenta si produc efecte adverse.
Iata tratamentul pe care-l puteti urma:
1. Pentru zona fetei (nas, frunte, spatiul dintre sprancene, barbie, gura).
Se pun 2 linguri de otet de mere sau otet de mere si miere (il gasiti in magazinele naturiste sau supermarket) intr-un pahar cu 100 ml de apa plata sau apa fiarta si racita.
Se tamponeaza usor zonele afectate cu vata de 2-3 ori/zi (dimineata, pranz, seara).
Daca dupa baie, dus sau dimineata, aveti pielea fetei foarte uscata si se formeaza scuame albe uscate(cojite), le puteti indeparta cu ulei de masline, care ajuta foarte mult la hidratarea pielii.
2. Pentru zona scalpului(pielea capului)
Parul se spala de 2-3 ori /saptamana cu sapun de sulf ( se gaseste in magazinele naturiste sau farmacii), se lasa cateva minute pentru a-si face efectul, dupa care se spala bine cu apa calduta. Evitati apa fierbinte pentru cap si fata!
La final, parul se clateste cu otet de mere /otet de mere si miere in amestec cu apa calduta (jumatate apa, jumatate otet). In momentul uscarii parului, mirosul otetului dispare. Evitati contactul otetului cu ochii!
In perioada tratamentului aratat mai sus, putei folosi si drojdie de bere. Se inghite cate un ¼ de cubulet de drojdie dimineata inainte de micul dejun si, eventual, la pranz sau seara inainte de masa tot un ¼ de cubulet, timp de 20 zile cu 7 zile pauza. Drojdia de bere contine un complex de vitamine B, care ajuta la intarirea sistemului imunitar.
In plus, barbatilor care au probleme cu dermatita seboreica in zona scalpului sau a fetei(gura, barbie) li se recomanda ca :
-parul sa fie purtat foarte scurt(periuta) pentru a impiedica ingrasarea firului de par si formarea matretii sau a cojitelor;
-barbieritul sa fie de 2-3 ori/saptamana, iar dupa ras sa se aplice ulei de masline sau o crema ori un balsam natural, hidratant, emolient. Sub nicio forma spirt si nici after shave pe baza de alcool fiindca irita si usuca foarte mult fata.
Sper sa va fie de folos si multa sanatate tuturor!