| anonim_4396 a întrebat:

Mă doare foarte rău partea dreaptă a capului. Durerea asta se manifestă prin durere de ureche, de măsea, dar şi se cap!
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul" ( cel mai probabil ), atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura ( dacă sunt probleme pe partea dreaptă ).

Totuşi, ar fi INDICAT şi un control de specialitate la medicul ORL-ist ( să nu fie vorba de otită ).

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o răceală, ai tras curent (aerul condiționat este foarte păcătos!).
Mergi pe un calmant și dacă nu cedează mergi la camera de gardă.
Antibiotic iei numai la indicația medicului, nu după auz muzical.
Sănătate maximă!
Pa, pa.

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! E posibil sa te fi prins curentul. Poti lua antibiotice(daca ai gingia inflamata) si evita sa stai in locurile in care te poate afecta curentul. Daca durerea ta e grava iti recomand sa mergi la medic.Ai grija de tine!

| SintSmekerulTpu a răspuns:

O metoda pe care o folosesc de ff mult timp cand ma doare capul sau cand sunt bolnav:
Pune apa la fiert (100 grade) si pui putin inhalant doar daca ai, e ok si fara inhalant si te pui cu capul pe aburi inspirand si expirand in afara vasului cu apa (Nu in apa)
Fa tratamentrul de 2 ori pe zi (dimineata si seara) 2-3 zile
P.S daca nu iti trece, du-te la spital, inseamna ca ai ceva complicatii
Succes!
Funda?

| LaryLaurentiu a răspuns:

Te-ai dus la spital?