| MARIA_2470 a întrebat:

ziua! Ma numesc Maria si am o tensiune mare, descoperita recent, de cand sunt aici, in Spania. Cu tot Enalaprilul lor nu-mi scade si, de la o vreme, mi se sparg vase de sange in ochi, mai ales la dreptul. Si asta la anumite intervaluri de timp. Ce pot face? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Enalaprilul ar trebui sa fie bun pentru inceput, cu conditia sa respecti regimul de viata, altfel nici un tratament nu este bun. Adica sa renunti la fumat, consum de cafea, cola, alcool (complet), sa ajungi la greutatea normala, sa faci minim 30 de minute de exercitiu fizic pe zi in aer liber, sa reduci mult cantitatea de sare (adica sa injumatatesti cat puneai inainte in mancare, sa nu-ti adaugi niciodata in farfurie si sa nu mananci branzeturi sarate, mezeluri sau conserve, sa nu mananci niciodata prajeli (cartofi prajiti, carne in tigaie, carnati, etc), sa reduci la minim carnea de porc (o data la doua saptamani un gratar de cotlet slab e arhisuficient) si sa o inlocuiesti cu carne slaba: piept de pui fara piele, carne de vitel slaba, peste slab, tip cod.

Abh
| Abh a răspuns:

Mergi din nou la control, iti vor schimba tratamentul. In plus, trebuie sa stii ca in tratarea hipertensiunii conteaza enorm regimul igieno-dietetic. Acesta consta in odihna, evitarea stresului, regim desodat( fara sare), fara ape minerale, sucuri acidulate, fara mezeluri si branze sarate( telemea, branza topita). Inclusiv painea trebuie sa fie nesarata. Multa sanatate!

| bobby_7474 a răspuns:

Ar tr sa faci niste investigatii serioase sa vezi ce iti da tensiunea asta mare,s-ar putea de la rinichi,inima,ficatul, vreo infectie, coloana vertebrala...sint multe cauze care iti da hipertensiune.Si apoi daca dupa Enalapril nu-ti scade, spune-i medicului sa ti-l schimbe.Iar vasele de singe sparte in ochi sint de la tens.mare.Mergi la un medic care te va investiga bine, sanatate iti doresc

| DODoubleG a răspuns:

Sa consulti un medic specialist