| Alexandrusabinandrei a întrebat:

Buna ziua, ma numesc Sabin, am 19 ani si vreau sa va spun de inceput ca am dus o viata foarte nesanatoasa, fumez de 2 ani jumate 10 tigari pe zi si timp de 2-3 ani am mancat foarte mult fast food, dar fac miscare multa pe zi…ajuns sa merg chiar si 10 km, iar de ceva timp merg foarte des cu bicicleta.
Viata mea s-a schimbat acum 3 luni cand de la un simplu junghi in piept….am cautat pe internet si am gasit simptome de infarct. De atunci zilnic ma lupt cu stari groaznice, in fiecare saptamana ma ingrijorez ca am cate o problema. Spre exemplu, probleme cu inima, cancer la plamani, cancer la ganglionii limfatici, probleme gastrice, ulcer, leucemie, imi este frica sa nu fac stop cardiac, imi este frica sa nu fac atac cerebral, imi este frica sa nu fac cheag de sange. Orice mic lucru ce se intampla in corpul meu ma duce cu gandul la o boala fatala, daca imi amorteste mana eu cred ca e de la inima, daca obosesc cand vorbesc repede cred ca e cancer la plamani, daca am un nod in gat, cred ca e cancer la gat.
Sunt o persoana credincioasa si ma rog la Dumnezeu sa nu am aceste simptome..imi este foarte greu, trec printr-o perioada foarte grea in acest timp, foarte foarte grea…imi este frica sa ies in oras, imi este frica sa socializez, eu eram tot timpul genul de persoana ce facea oamenii sa rada, imi placea acest lucru sa vad ca oamenii sunt fericiti, eram foarte bine primit in grupurile mele de prieteni… dar de ceva timp m-am schimbat sufar foarte mult, sunt intr-o despresie enorm de mare…ganduri sinucigase nu am…si nici nu vrea sa ajung acolo…. Doar ca vreau sa fiu acea persoana din trecut, fara griji, fara probleme, o persoana zambareata.
De ceva timp mai exact de 3 zile cand vorbesc mult si repede obosesc si iau odata la 2 3 minute cate o gura de aer…
Legat de plamani, fac miscare multa si nu obosesc, daca merg 20 de km pe jos(fara sa alerg nu gafai sau ceva) pot sa imi tin respiratia si 1 minut si 30 de secunde sub apa…dar fiind fumator imi este frica sa nu am cancer la plamani, cand ma gandesc la plamani si pun atentie parca simt ca mu pot respira bine si trebuie sa iau o gura de aer din plin.(parerea voastra as putea sa am cancer la plamani sau ceva mai grav)?
VA ROG FRUMO SA MA LUATI CAT DE MULT PUTETI IN SERIOS SI SA MA AJUTATI, am vorbit si cu mama, am o relatie foarte buna cu ea, ea tot imi zice sa nu imi fac griji ca trec prin niste stari de anxietate..eu nu stiu ce sa cred.
PRIN ACEST MESAJ VREAU SA ROG ANUMITI OAMENI SA NU ISI MAI BATA JOC DE PERSOANE CU PROBLEME PE ACEST SITE TPU…am vazut persoane ce fac asta intentionat pentru a induce panica acelui om, sa fim seriosi, voi stiti prin ce trec acei oameni, am ajuns sa scriu pe acest site, deoarece la medic nu ma pot duce sa imi fac analizele in detaliat, trec printr-o perioada de criza sa zic asa si nu am bugetul necesar.
De vreo 2 luni mai am si simptome precum spasme musculare, o palpitatie sau un puls puternic ce se simte la baza gatului, mainiile amortite cand sunt panicat.
VA ROG SA MA AJUTATI, DIN TOT SUFLETUL MEU, SUNT DISPERAT, MA TREZESC DIMINEATA SI SUNT MULTUMIT CA INCA SUNT VIU!
VA multumesc FRUMOS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Imi pare rau pentru starea in care ai ajuns. Ceea ce te rog este: nu te panica pentru tot ceea ce ti se pare ca ai putea avea. Si eu am avut o experienta asemanatoare anul trecut, aveam probleme cu sistemul digestiv, nu puteam manca decat iaurt si cartofi cu apa la blender si ma simteam terminata. Si eu simteam ca imi amortesc muschii de la mana stanga si eram panicata de diverse boli ale sistemului digestiv, de inima etc. Si respiram greu si eu. Dar asta era din cauza panicii. Mie atunci imi era frica sa nu ajung la spital (ca era vremea covidului) si eram disperata ca auzeam zvonuri ca nu sunt bine tratati oamenii acolo. Ideea e ca pana la urma cu ajutorul unor oameni de incredere m-am lasat convinsa ca nu trebuie sa imi fac atatea griji. Am schimbat si mediul care era destul de stresant (mai ales ca statusem in izolare vreo 2 luni si eram anchilozata aproape) si am inceput sa mai ies din casa, ceea ce m-a ajutat. M-a ajutat si pe mine sa ma rog si sa mai merg la slujbe. Si plimbarile la aer curat. Incearca in primul rand sa iti gasesti o liniste/pace/netulburare sanatoasa in ceva. Si mai scrie-ne cum esti peste cateva zile/saptamani happy
Hai, curaj si spor!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In loc sa te imbolnavesti de griji si de nestiinta, de ce nu mergi sa-ti faci niste analize complete, o electrocardiograma si un xRay la plamani?
Toate astea iti vor spune situatia exact a sanatatii tale.
In plus, daca esti chiar atat de ingrijorat de sanatatea ta, lasa naibii tigarile si fast foodul, ca nu-ti aduc nimic bun in viata ta, numai suferinta, durere si necazuri.
Ceea ce experimentezi acum (palpitati, puls marit, maini amortite), sunt simple ATACURI de PANICA pe care ti le induci singur.
Schimba-ti stilul de vaita si vei vedea ca vor dispare atacurile de panica si crizele de ipohondrie. mananca sanatos, dromi 8-9 ore pe noapte, dar musai de la 10 seara, ca hormoni vitalii creierului si organelor interne (serotonina si melatonina) sa se poate produce si sa-ti readuca buna dispozitie, fericire si sanatate in viata ta.
Asadar, noaptea trebuie sa fie musai pentru dormit ca sa poti scapa de aceste probleme psihice.

| CassiusAlexander a răspuns:

Du-te la doctor.