| H3llange a întrebat:

Bună ziua, ma poate ajuta cineva cu un rezultat? Este bine valoarea free beta hcg de 16, 7 și pap de 2.11?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Banuiesc ca te referi la rezultatele dublului test.
Valorile acestea nu pot fi interpretate pur si simplu, ca fiind de sine statatoare deoarece se interpreteaza in functie de masuratorile din timpul ecografiei, varsta mamei, varsta gestationala.
Valorile la care trebuie sa te uiti sunt cele care apar in diviziunea "MoM corectat". Acelea sunt cele relevante pentru a stabili riscurile ca fatul sa dezvolte trisomii.
In orice caz, atunci cand faci dublul test, laboratorul calculeaza si probabilitatea ca fatul sa aiba trisomiile 21, 18, 13.Ar trebui sa apara pe foaia pe care ai primit-o cu rezultatele.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Ce legatura are intrebarea ta cu aceasta categorie?