| 12345abcde a întrebat:

mamicilor!
Cezariana sau nastere naturala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești însărcinată, de ce vrei neapărat să te taie? Este gaură pe unde să iasă.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ai nici o problemă de natură medicală atunci alege să naști natural.

| Dalmore a răspuns:

Nașterea naturală e cea mai sănătoasă. Cezariană se face doar în anumite situații. Asta îți recomandă medicul, nu TPU.

| 12345abcde explică (pentru Dalmore):

Doctora mea recomanda cezariana, dar, o suspectez ca doar din alte motive, ca tot incearca sa ma sperie si zice ca o sa o implor la maximum dilatatie 6 sa ma taie,ca nu crede ca pot sa fac fata,ca sunt la limita si nu stiu ce sa cred. Zice ca daca vreau sa ma chinui, nu am decat sa incerc
Dar, hey, nu e nasterea chin oricum?! Eu as vrea sa merg pe natural, asta am vrut de la inceput.
Mai am 29 de zile teoretic, si "grasanu' " meu are deja 3, 300kg
A zis ca o sa ma termine, mai ales ca el mai are timp sa creasca.
Insa eu simt ca daca ar mai lua sa zic, nu stiu, maximum 500g, ar avea 3, 800
Stiu femei chiar mai micute decat mine (fizic vorbind) care au reusit.
Adica, vreau macar sa incerc, poate reusesc...insa vad ca ea ar cam vrea sa programam cezariana,si nu vreau sa fac pasul asta,nu sunt sigura ca vreau sa ma taie sad
Asa i-am zis ca nu vreau nici epiziotomie,si ea a zis ca nu,ea taie oricum, dar, eu i-am zis, macar sa ma lase sa vada daca am "sanse" sa ma rup natural, dupa sa taie...nu sa ma taie "preventiv"

| Dalmore a răspuns (pentru 12345abcde):

Nu știu ce să zic, pentru că ambele au și avantaje, și riscuri. Dacă ai timp, cere părerea unui alt medic. Dacă zice același lucru, faci ca ei. Și eu știu femei foarte firave care au născut natural fără probleme, dar poate știe ea ceva de insistă așa.

| ynexistenta a răspuns:

Eu am doua nasteri naturale, probabil ca as opta tot pentru naturala daca as mai face un copil.cred ca recuperarea e mai usoara, poate este si la cezariana usoara recuperarea dar am prietene care se vaita de coloana dincauza anesteziei.fiecare alege cum vrea sa nasca.prima nastere e mai grea dar si din cauza faptului caora nu stii ce te asteapta, a doua doare la fel de tare dar a durat mai putin.cred ca nu sunt multe cateva ore de dureri crunte ca mai apoi sa-ti tii copilul in brate.