| pgoff8500 a întrebat:

Bună ziua, membrii comunității TPU! Am și eu o întrebare: ieri am căzut pe spate pe o sârmă ghimpată ruginită. Rana este pe spate jos, lângă fesieri. E un punctuleț puțin roșu, nu a curs sânge și mă doare puțin. E posibil să fac tetanos?
Menționez că am făcut vaccinul anul trecut în iulie: când am mers să-mi iau fișa medicală pentru înscrierea la liceu și doamna doctor mi-a spus că nu l-am făcut și am zis "să îl fac. De ce nu. Cine știe ce mi se întâmplă, doar nu strică". Plus că aseară am dezinfectat locul cu betadină și l-am lăsat fără pansament, să aibă aer.
Ideea este că parcă mă săgeată unele părți ale spatelui mai sus de lovitură, oricum eu sunt ipohondru. Dar nu știu. Voi ce ziceți? Fac tetanos? Cât e valabil vaccinul anti-tetanic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ți-e teama doar de la o înțepătură?
Vezi cum evoluează, și dacă se infectează (se umfla și înroșește locul, și doare mai tare), atunci să îți faci probleme.
Antitetanosul are efect un an, deci făcut în iulie anul trecut a cam expirat. Dar, spre liniștea ta, poți merge să ți-l facă din nou, dar sa nu te miri daca medicul va zimbi cînd îl va face.

3 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Poate e doar o simpla zgarietura. Totusi e bine sa te vada medicul tau (de familie). Daca te doare mai sus, sa nu te fi lovit la coloana.
hipocondru? Nu. Ipohondru.

| ValentinGabi a răspuns:

Te doare câteva zile dar stai liniștit că nu se întâmplă nimic mai ales că ai si dezinfectat si mai ai și vaccinul făcut, în caz de o durere insuportabilă poți consultat un doctor

| Ramona11111 a răspuns:

Nu e nimic o sa iti treacă si vaccinul titanus poate fi valabil si 10 ani!