| Gabrielahert a întrebat:

mi-am facut analize si ureea serica mi-a iesit putin mai mica decat limitele normale 16, 2 mg/dL. Si intervalu de referinta e de 17-50 mg/dL. E problema mare? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Esti in limite normale nu-ti face probleme. Probleme renale sunt atunci cand ureea serica depaseste valoarea de 50 mgdL.
Incearca sa te hidratezi putin mai mult, cu apa plata, minerala, ceaiuri dupa caz, in niciun caz nu recomand apa de la robinet pentru continutul crescut de nitriti si clor.
O valoare scazuta de 10-20 mg/dL indica o functie glomerulara normala;