| MarianMrn223 a întrebat:

numele meu este Marian, am 17 ani aproape 18, Acum 4 zile m-am pus in pat si dintr-o data pe neasteptate am simtit o stare ingrozitoare de rau,simteam ca mi se taie respiratia si vedeam totu’ in ceata,am plecat pana la spitalul de langa mine intr-un suflet, acolo medicul mi-a luat tensiunea, 15 cu 8 ceea ce nu era prea bine,mi-a dat o pastila am pus o sub limba si m-am mai linisit,problema este ca de atunci ma confrunt cu o frica ingrozitoare,daca plec undeva nu pot sa merg pentru ca iar mi se face rau,incerc sa ma controlez dar in zadar,probabil sa fie atacuri de panica? Abia ce pot sa respir,simt mereu o presiune mare in capul pieptului, Astazi am inceput sa iau niste Emocalm de la Dacia Plant... poate imi revin, dar as vrea sa cer si un sfat al unui medic despre problema mea.Multumesc Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, acestea sunt atacuri de panica.
probabil esti ipohondru si-ti generezi aceste atacuri de panica, din frica sa nu foarte bolnav sau sa mori.
Ai avea nevoie de anlize medicale si eventual o evaluare psihiatrica, ca sa primesti ajutorul unui medic specialist.

| Lola200228 a răspuns:

Da sunt atacuri de panica și te inteleg perfect! așa sunt și eu. Înainte de toate fa toate investigațiile sa afli dacă nu cumva ai ceva dacă nu îți găsește nimic îți propun sa mergi la psiholog, poate te va ajuta, eu am fost la un psihiatru care-mi.a dat antidepresive pe care nu le.am luat deoarece Creează dependentă!
Controlează.te cât poți, când ai atac de panica respira profund și încet asta te calmează foarte mult sau respira intr-o punga de hârtie și asta e o metoda. Eu asta fac și încerc sa ma controlez chiar dacă am rețineri și nu pot. Ce sa fac. Mergem mai departe. Mult succes și stai liniștit ca nu mori și nu inebunesti.

| MarianMrn223 explică (pentru Lola200228):

Multumesc pentru sfat! Si parintii imi spuneau de acele Xanax ca provoaca dependenta, ca ei ma duc la psihiatru sa mi recomande aceste pastile dar nu sunt de loc bune, incerc sa-mi fac de lucru prin casa sa mai uit, dar viata mea nu este asa, eu sunt obisnuit sa umblu sa ma distrez...si ma omoara gandu asta ca nu mai pot sa fac ce mi place

| fugi5555 a răspuns:

Buna am patit și eu o sa ți treacă in maxim 4 luni încearcă sa nu iei benzo Xanax adică te rog ca pe moment e bine dar prinde dependentă, funda?

| MarianMrn223 explică (pentru fugi5555):

Cum ai reusit sa treci peste in astea 4 luni? ai luat si medicamente ceva? Te rog ajuta ma!