| anonim_4396 a întrebat:

O sa incerc sa va spun pe scurt problema mea.
Am 15 ani si de aproximativ un an am stari de lesin( nu chiar mereu, dar destul de des). Simt ca nu am putere si forta in maini si le simt foarte slabite, parca imi e greu sa le coordonez si uneori am impresia ca vad stele( ca atunci cand te ridici brusc din pat). Desi ies destul de des pe afara mi-e frica mai ales cand ma duc cu prietenii pe afara sau cand ies din casa ca o sa lesin si ca o sa mi se faca rau.
Am fost la ORL, am facut analize la sange, la neurolog, la oftalmolog si totul a iesit bine. Am fost si la psihiatru, mi-a prescris sedatif pc pe care le am luat si acum mi-a prescris zoloft dar nu pot sa-l iau pentru ca nu pot sa inghit pastile. Psihiatrul m-a diagnosticat cu tulburari anxioase si apoi cred ca cu tulburari obsesiv-compulsive.
Am impresia ca sunt o persoana bolnava si am impresia ca nu o sa am niciun viitor.
Daca aveti ceva sfaturi pentru mine cum as putea sa scap de aceste stari v-as fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Zoloft este un antidepresiv usor si foarte eficient,fiind folosit de ambele sexe, de la copii până la bătrâni.
Are efect sedativ real, nu placebo, are proprietati anxiolitice si nu da dependenta. Nu ai de ce sa te ferești de el. Cum ai înghițit sedatif pc, asa poti înghiți si zoloftul.

| Codsssd a răspuns (pentru Donsavas):

Sedativ pc erau niste pastile de supt, nu de inghitit.
Imi cer scuze, medicamentul se numeste Serlift nu Zoloft, am gresit eu. Are ceva daca iau pastilele pisate?

| Donsavas a răspuns (pentru Codsssd):

Zoloft sau Serlift sunt două denumiri ale aceluiași medicament, adică sertralina.
Îl poți lua si pisat/zdrobit dar cel mai bine este sa o înghiți sau sa ceri data viitoare varianta lichidă.

| RobertMoon a răspuns:

Daca ți-a prescris ceva cum adică nu poți să înghiți pastile, rupe-o bucăți mai mici și inghite-o

| Codsssd a răspuns (pentru RobertMoon):

Daca o pisez si o iau apoi pisata are ceva?

| RobertMoon a răspuns (pentru Codsssd):

Da, are. Își va face efectul mai repede sau îi va creste/scade din proprietăți, nu toate medicamentele se pot pisa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca la varsta ta o sa crezi ca ce o sa spun sunt banalitati dar nu este asa.
Daca nu este nimic fizic cu siguranta este ceva psihologic, anxietatea si gandurile obsesiv-compulsive le poate avea toata lemea in situati de stres sau situati neplacute.
Anumite chestii care ni se intampla ca persoane le constentizezi dupa 19 20 de ani deci cel mai bine este sa te duci la un psiholog care cunoaste forte bine aceste lucruri.
O sa dureze probabil pana cand o sa aflati ce este acel ceva care te face sa te simti asa, nu este placut sa te duci la psiholog dar ca sa rezolvi ceva in viata trebuie sa faci si compromisuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si sa nu iti fie rusine sa spui anumite chestii mai personale pentru ca doar asa se pot afla chestii pe care nici tu nu le sti exact acum, si stai linistit ca nu sunt mai diferite de ceea ce am eu sau alti in cap.
Si la 15 ani viitorul poate sa fie doar foarte ok.

| irina4219 a răspuns:

Sunt doua variante: ori mananci prea putin, ori ai anxietate/ stres. Mai consulta psihologii.

| Alex662 a răspuns:

Bună. Poate ar trebui să mergi la un psiholog, să faci terapie, să încerci să te deschizi și să afli cauza stărilor tale.