| kyssme a întrebat:

osteoscleroza poate fi numită cancer la oase? Un medic asta mi-a spus, endocrinolog din București.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Endocrinologul nu se ocupa de boala oaselor se ocupa de boala tiroidei.Sotul meu a avut probleme cu tiroida si a fost tratat de un medic endocrinolog.Nu avea cum un medic endocrinolog sa te consulte cu probleme ale oaselor.

| alina2k18 a răspuns (pentru gemeni6226):

Endocrinologul se ocupa de sistemul endocrin, disfunctiile/bolile glandei tiroide sunt o parte infimawinking

| gemeni6226 a răspuns (pentru alina2k18):

In mod sigur ma bucur ca nu stiu mai mult decat trebuie cine stie mai multe ori a facut facultate in acest sens ori a suferit sa stie si eu ceea ce stiu stiu din suferintele celir apropuati si multumesc lui Dumnezeu ca eu sunt sanatoasa.

| gemeni6226 a răspuns:

Osteoscleroza este afectiunea foarte rara care apare in urma cresterii dentistatii osoase. Acest lucru se poate petrece atat din cauza ca densitatea osoasa este sporita din diferite cauze, cat si pentru ca reabsorbtia osoasa este deficitara.

Atunci cand densitatea osoasa este sporita, oasele isi pierd complet flexibilitatea, devenind predispuse fracturilor osoase. De asemenea, apar si durerile cauzate de sporirea densitatii la nivelul oaselor.Deci tot problema ale oaselor este si nu este boala care sa fie tratata de un endocrinolog.

| Yuoia a răspuns:

De ce repeti intrebarea? Tu chiar vrei sa ai o confirmare de cancer? Nu, NU este cancer.

| kyssme explică (pentru Yuoia):

Nu o repet este altă întrebare, acolo am zis osteoporoza iar aici osteoscleroza, am greșit în prima, de osteoscleroza este vorba. Mă scuzați.

| Yuoia a răspuns (pentru kyssme):

E aproape acelasi lucru: "Osteoscleroza este afectiunea foarte rara care apare in urma cresterii dentistatii osoase. Acest lucru se poate petrece atat din cauza ca densitatea osoasa este sporita din diferite cauze, cat si pentru ca reabsorbtia osoasa este deficitara."
Citeste: https://doc.ro/sanatate/osteoscleroza-cauze-simptome-tratament