| anonim_4396 a întrebat:

poate suna puțin ciudat dar eu sunt voluntar la un spital iar intr-o zi am pansat un pacient iar eu cu pensa dădeam pansamentele pana aici totul ok. După ce am terminat si m-am spălat pe mâini am observat o mica zgârietură pe deget. Exista posibilitatea sa ma fi zgâriat cu pensa in contextul in care nu țin minte sa fi atins vârful ei care oricum este rotunjit n-am simțit nimic sa ma fi durut doar cand m-am spălat pe mâini. Mie frica sa nu ma fi zgâriat cu pensa(este posibil așa ceva?) si sa fi luat ceva? Pensa era sterila când au adus-o doar ca a atins piele pacientului sângele nu cred doar cusăturile. Va rog un răspuns după opinia voastra. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu toti pacientii au vreo boala contagioasa, de cate ori bandajezi pe cineva iti faci griji ca te-ai contaminat.Trebuie sa folosesti manusi chirurgicale daca iti este asa frica, este normal sa fii precauta, dar nu exagera.Cu pensa nu te-ai zgariat, probabil aveai taietura dinainte, daca o provocai atunci stiai ca te-ai accidentat.

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

In teorie, DA, ai putea sa iei ceva, orice chestie cu transmitere prin atingere tu ai transferat de pe pielea lui, pe pielea ta, si sunt multe cu transmitere prin piele, gripa, ebola, hepatita,... chiar scabia/raia, etc. in plus nu ai specificat daca ti-a dat (tie) sangele sau nu, daca ti-a dat e si mai rau, insa in orice caz nu zic, ca pacientul avea vreo boala, dar, nici nu strica sa te verifici!

si ca sa fac putin pe Dr.House, intr-un spital ai avea doctori pe care sa ii intrebi, si eventual sa te consulte/verifice, asa ca daca intrebi aici unde foarte, FOARTE putin probabil sa dai peste un specialist, presupun ca in spital nu vrei sa se afle, asa ca te sfatuiesc sa faci eforturi ca sa te verifici si sa te duci in alta parte,
MAI BINE BATAIA DE CAP DECAT SA ITI PARA RAU RESTUL VIETII!

| Raducons a răspuns:

Am uitat sa zic, este de apreciat ceea ce faci, Felicitări sunt putini oameni care acceptă sa lucreze asa, esti un om bun si muncitor.

| XZX213 a răspuns (pentru Raducons):

Mulțumesc! Dar sunt foarte stresat din cauza asta si de multe ori ma gândesc ca îmi pun viața in pericol mai ales acum. Poate ingrijorarea e degeaba ca nu am nimic dar tot nu reușesc sa ma calmez

| AlexSalling a răspuns:

Pielea nu-i grav, acum daca a atins chiar si cu o picatura sangele pacientului si dupa tu te-ai zgariat/taiat cu aceiasi pensa, po-ti sa mergi la un control. Trebuie sa ai mare grija, am aflat acum 3 zile ca bunica mea are Hepatita C si m-am uitat sa vad formele de transmitere, norocul meu si al altora ca nu ni se intamplase ceva din lista aceea. Du-te la un control de sange.

| zăGhost a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti spuna ce probabilitate e... Pe viitor poarta manusi la voluntariatul de la spital!