| Molusca a întrebat:

Bună ziua! Poți supraviețui dacă ai cancer de colon malign, stadiul 3?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se taie o bucată de colon. Dar asta trebuie făcut înainte ca să se producă metastaze. Mai depinde și de vârstă.

| doctorandus a răspuns:

Nu cred, pronosticul e moartea pe termen scurt.

In general, cancerul de colon se vindeca doar daca e depistat devreme, ceea ce nu se prea intampla.

| doctorandus a răspuns:

Date statistice din Olanda:

https://iknl.nl/......kr-cijfers

Bine, datele nu sunt organizate pe stadii.

| doctorandus a răspuns:

Date statistice din toata lumea (inclusiv Romania): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/....../29395269/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te speria, depinde mult și de "rezistenta" mamei tale. Și o gândire pozitivă ajută foarte mult.
Am cunoscut (incă, cunosc) persoane care au avut cancer de colon. Boala se manifestă diferit, de la bolnav la bolnav. Am observat că cei mai plinuți sunt mult mai rezistenti la boală. Fiindcă, au de unde slăbi... Bolnavul pierde din greutate foarte mult, mai ales după operatie.

Cunosc pe cineva, care a fost operat de tumoara la colon, a treia oară, in decurs de cinci ani. Din păcate, tumoarea maligă va recidiva mereu, chiar dacă se va recurge periodic la ședinte de chimioterapie.

Cei care ajung la anus contra naturii, se află deja in fază terminală a bolii. Dar sunt bolnavi care nu rezistă nici măcar, până la această interventie.

Cineva drag mie, care a fost tot stadiul 3 al bolii, dar o fire sensibilă si cântărea puțin, s-a stins după 1 an si 8 luni de la operatie.

Depinde de organismul fiecaruia,,,
Uite că afaceristul Cristian Țânțăreanu e Ok, desi i-a fost pus acelasi diagnostic, in urma cu multi, multi ani. Dar putini dispun de banii lui pentru tratamente speciale la clinicile din spitalele renumite ale lumii...

| Dismally a răspuns:

La stadiu 3 ai nevoie de operatie urgent.

| dinaprilie a răspuns:

Mai bine nu pentru ca daca e de operat si e MULT cancer acolo ce urmeaza e de filme Horror.

| Molusca explică (pentru dinaprilie):

Ce urmează Horror dacă are o tumoare mare (14cm)?
Este vorba despre mama mea.
Poate să mai supraviețuiasă, chiar dacă se operează?
Am cunoscut cazuri cu persoane mult mai tinere decât mama care după două luni după operație au murit.

| dinaprilie a răspuns (pentru Molusca):

Well congrats then.you got lucky, your mama, good day!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o mentalitate pozitiva poti supravietui orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi scos, mai bine decat sa ajungi in stadiul 4

| acerr a răspuns:

Pai ai zeci de chestii pentru colon... ia simbiotice si nu manca carne, lapte oua